TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Skive: Forrygende opløb i Jubilæumspokalen

af | 24. jul 2023 | Nyheder

Tre heste var på lige linje over mål i Jubilæumspokalen.

Det spændende opløb i Jubilæumspokalen, hvor Zaffiro Jet vinder foran Empire og Go On Gardenia.

Der var lagt op til at Empire med Flemming Jensen skulle vinde Jubilæumspokalen på Skive Trav.

Den store, flotte røde hingst er vendt tilbage i løbene efter et fravær på grund af skader på næsten halvandet år, og efter en andenplads i sæsondebuten lå det nu i kortene til at Empire skulle vinde Jubilæumspokalen med 30.000 kroner i førstepræmie.

Empire var spillet ned til 14:10 og efter føring fra start af Zaffiro Jet med Bo Westergaard kunne Empire efter 600 meters kørsel overtage føringen, og så var løbet afgjort – troede man.

Men nej!

På opløbshjørnet trak Bo Westergaard Zaffiro Jet ud til angreb, og det gav chancen i open stretch for Go On Gardenia med Knud Mønster.

Empire forsvarede sig midt i banen.

En overgang så det ud til at Go On Gardenia indvendigt havde overtaget, men gik så lidt i stå, og ude i banen nåede Zaffiro Jet forbi til sejr med hoved i 1.14.1a/2060 m – Empire nummer to og Go On Gardenia nummer tre.

-Jeg valgte at gå udvendigt til angreb i stedet for at bruge open stretch, fortalte Bo Westergaard travservice.

-Nogle gange kan hestene blive lidt i tvivl om, hvor meget de skal løbe fremad, hvis man dykker ned i open stretch, så derfor valgte jeg at gå udvendigt.

-Zaffiro Jet er en herlig traver, der trives med den slags løb han fik i dag. Nu skal han næste gang starte på Bornholm i udtagelsesløb til det bornholmske mesterskab. Han ejes jo af Egon Jensen, der bor på Bornholm, så det er derfor han skal starte der.

-Jeg tror ikke Zaffiro Jet får problemer med at finde rundt på Bornholm- Han smiger sig som en kat rundt i svingene, sagde Bo Westergaard.