TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Emoji satte banerekord

af | 26. jun 2022 | Nyheder

Da Emoji med Flemming Jensen vandt Hans Nielsens Mindefonds Ærespræmie satte den ny banerekord på Jydsk Væddeløbsbane med 1.12.7a/1800 m.

Emoji med Flemming Jensen vandt i banerekord 1.12.7.
Foto Ole Hindby

Det var 9 år gammel absolut banerekord, der faldt denne søndag eftermiddag på Jydsk Væddeløbsbane da Emoji (Broad Bahn) med Flemming Jensen vandt efter behag i 1.12.7a/1800 m

Den 6. juli 2013 sejrede hoppen Mystic Flame for Michael Holmer i 1.12.9a/1800 m, og den banerekord har holdt sig lige til nu.

Udover den absolutte banerekord forbedrede Emoji også rekorden for ældre hingste og vallakker, der var på 1.13.1 og indehavedes af Charlie Game og Photo Lavec med 1.13.1.

Emoji sad tidligt i spids i løbet uden at lægge hårdt ud – den første mellemtid var 1.14.5/500 m, men de sidste 500 meter kom der fart på, og ingen var i stand til at følge Emoji, der skar målstregen som en sikker vinder –de næste placeringer var der imidlertid hård kamp om.

SÃ¥ langt var Emoji foran, da han satte banerekord 1.12.8

Andenpladsen tog inderbanekørte Raket Brodde med Kasper K. Andersen kort foran Red Bar med Morten Friis, Charlie Game med Rene Kjær og festival of Speed med Steen Juul, der alle fik noteret 1.13.3.

Emoji fik dermed revanche for nederlaget til Festival of Speed i Mesterskab for Danmark.

Festival of Speed kom fra sit indvendige startspor til at sidde langt nede i feltet og havde svinget rundt problemer med at holde ryg – ind på lige bane gik det bedre, men da alle speedede i toptempo, var det svært for den at tage meter ind.

Og det lader sig forstå, idet Flemming Jensen sagde til Derby25 Live, at han kørte i 1.07-tempo i opløbet!

Der var 75.000 kroner i førstepræmie til Emoji.