Den tyske sejrshest Officer Stephen indfriede favoritvรฆrdigheden i Copenhagen Open efter fรธring hele vejen. Bandit Brick stor i nederlaget.
Med 15 sejre i 30 starter inden sรธndagens start pรฅ Lunden var der pรฅ forhรฅnd stor tiltro til Officer Stephen (Pastor Stephen) og den 7-รฅrige hingst skuffede ikke sine mange tilhรฆngere.

Fra startspor 4 kรธrt Dion Tesselaar til spids i fรธrste sving med Baxo Epice nรฆrmest.
Fรธrste 500 meter efter 1.08!
Var banerekorden i fare?
Svaret kom kort tid efter, hvor Tesselaar havde dรฆmpet til 1.10,5/1000 meter, sรฅ med mindre det kom til at gรฅ meget stรฆrkt de sidste 600 meter, var Extremes 1.09,7-notering fra Derbydagen i fjor ikke i fare.
Bandit Brick gik et toplรธb fra dรธdens og nรฆrmede sig rundt sidst sving, men Offcer Stephen VAR en klasse over konkurrenterne og sejrede ganske sikkert i tiden 1.10,4a/1600 meter foran Bandit Brick i 10,6.
