Der er lagt fra Halmstad til Solvalla, men fredag gjorde Victor Rosleff turen for at kรธre en enkelt hest โ og det var der en grund til.

Victor Rosleff er fast kusk pรฅ den 3-รฅrige hoppe Donna Summer (Ready Cash), som han fรธrste gang kรธrte den 28. oktober i fjor, hvor Donna Summer var i trรฆning hos Jerry Riordan.
I august i รฅr skiftede Donna Summer til David Persson, der er B-trรฆner med tilknytning til Axevalla, men Victor Rosleff fortsatte med at kรธre Dinna Summer i lรธb.
Og derfor sad det danske kusketalent ogsรฅ bag Donna Summer fredag eftermiddag pรฅ Solvalla, hvor parret var til start i et hoppelรธb med 60.000 SEK i fรธrsteprรฆmie.
Fra startspor 1 kunne Victor Rosleff bringe Donna Summer til spids, og siden bestemte parret alt.
De sidste 500 meter afsluttede Donna Summer efter 1.14.4 og sejrede sikkert med 3 lรฆngder i 1.15.9/2640 m.
Det var anden sejr i karrieren til Donna Summer i 20 starter.
For Victor Rosleff var det sejr nummer 34 i 392 starter โ og det kan sagtens blive til flere sejre for Rosleff, der gรฅr en travl uge i mรธde, idet han frem til og med den 23. december skal kรธre i 16 lรธb pรฅ fem forskellige baner!
