TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Dumbo på hård opgave i Italien

af | 7. aug 2021 | Nyheder

Der venter den danske derbyvinder, Dumbo en hård opgave, hvis den startmeldes til Gran Premio Citta di Montecatini søndag den 15. august.

Derbyvinderen Dumbo med Gordon Dahl. Foto Burt Seeger

Den danske derbyvinder 2019, Dumbo (Wishing Stone), er nu i træning hos Alessandro Gocciadoro i Italien, og kan få sin første start fra dennes regi søndag den 15. august i det traditionsrige sprinterløb, Gran Premio Citta di Montecatini på Montecatini-banen i Toscana.

Dumbo er blandt de heste, der fortsat står anmeldt i løbet og efter et forfeit fredag, tyder meget på at man også vil startmelde Dumbo på mandag, hvor der endelig startliste.

Gran Premio Citta di Montecatini køres med to indledende heat, hver med otte deltagere og fordelingen i heats er sket ,og her er Dumbo kommet i samme heat som bl.a. Zacon Gio og Erik Bondo-trænede Deimos Racing.

I det andet heat er favoritterne Vernissage Grif og Billie de Montfort.

De to heats er hver doteret med 11.000 Euro, mens der er 132.000 Euro at køre om i finalen.