Johnny Jørgensen, der har kørt som catchdriver i de seneste år, har besluttet sig til at deponere licensen.

-Jeg har et par meget dårlige hofter – ja, den ene skal jeg opereres for så hurtigt som muligt, men udsigterne til det kan ske er jo ikke så lyse for øjeblikket i Corona-situationen, siger Johnny Jørgensen til travservice.
-Nu har jeg besluttet mig for at sige stop med at køre væddeløb. Jeg skulle have kørt i Aarhus, forleden, men måtte opgive efter jeg havde været ude og varme op.
-Selv om jeg stopper med at køre væddeløb betyder det ikke at jeg dropper travsporten. Jeg vil altid følge sporten tæt – akkurat som jeg hele tiden har gjort, siger Johnny Jørgensen, der ikke har planer om at vende tilbage som amatør på et tidspunkt.
Johnny Jørgensen har i de senere år kun kørt forholdsvis få i løb – især i forhold til 90-erne, hvor han i både 1995 og 1996 blev landschampion for jockeys og i 1998 vandt han 101 sejre.
Året efter, hvor Johnny Jørgensen nu var travtræner, blev han den første vinder af DM for Travtrænere.