Den fynske traver Haha Ha med Michael Lรธnborg fik sat en effektfuld punktum pรฅ รฅrets sidste danske lรธbsdag pรฅ Jydsk Vรฆddelรธbsbane.

Som en anden slalomlรธber fandt Michael Lรธnborg plads op mod mรฅl med John Kรธhler-trรฆnede Haha Ha (Adrian Chip) og fangede dermed Sunshine Be med Knud Mรธnster, der ellers sรฅ ud til at have sejren pรฅ gaflen.
Haha Ha sejrede rimeligt sikkert – om end der stรฅr mule pรฅ dommerrapporten.
Det var noget af en lidt for tidlig Nytรฅrsbombe som Michael Lรธnborg her fyrede af, idet Haha Ha stod til odds 32,64 og gav odds 8.7 i Plads.
I Trio-spillet med Sunshine Be og Mockingbird Face pรฅ pladserne blev odds 3.517,17!
For Michael Lรธnborg var det sejr nummer 22 i Aarhus, hvor han er en sikker nummer to pรฅ trรฆnerlisten, bag abonnementschampionen Birger Jรธrgensen.
Birger Jรธrgensen kom dog ikke pรฅ รฆresrunde pรฅ รฅrets sidste dag, men var tre gange nummer to.
Birger Jรธrgensen vandt championatet – det 36. โ med 25 sejre.
Casper M. Nielsen bkev jockeychampion med 8 sejre og 10 andenpladser mod Nicklas Korfitsens 8 sejre og 1 andenplads
Korfitsen vandt den ene af sine to kรธreture pรฅ dagen. Det gjorde han med en velgรฅende Expensive Attitude.
Kim Madsen blev amatรธrchampion – her var det ogsรฅ antallet af andenpladser, der var udslagsgivende.
Madsen havde 4 sejre og 3 andenpladser.
Lars Munk 4 sejre og 1 andenplads.
Hos monterytterne var det antallet af starter, der blev udslagsgivende.
Christina Lindhardt vandt to sejre i 2 starter.
Sarah Bang Poulsen brugte 3 starter til at vinde 2 sejre.
Michael Lรธnborg-trรฆnede Leading Tile, der ejes af HB Bounty Hunter, blev ร rets Sejrshest med 10 sejre i 12 starter!
