TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Travamatører er utilfredse

af | 22. jul 2020 | Nyheder

Amatørkuskene føler sig tilsidesat i dagens travsport – det fremgår i et nyhedsbrev fra Forenede Danske Travamatører (FDT).

FDT finder det bl.a, beklageligt, at amatørkuske ikke må deltage i amatørløbene den 14. og 30. august på Charlottenlund Travbane.

I nyhedsbrevet står der bl.a.

Vi finder det urimeligt, at B1 licensindehavere som ejer, og træner fx en årgangshest ikke kan få mulighed for selv at kører den i en Derbyprøve og et evt. Derby. For en amatør er det ofte en ”once in a lifetime” mulighed at deltage i en Derbyprøve, og evt. et Derby. Hvorfor udelukke dem fra muligheden? B1 licensindehaverne betaler det samme i forfeits til storløbene som alle andre, så hvorfor de skal stilles med ringere vilkår end andre, forstår vi ikke!

For B1 licensindehavere kan det også være ”once in a lifetime” bare at kunne starte og køre sin hest på en derbydag.  

Desuden finder FDT det yderst problematisk, at B1-licenshavere står til at miste startmuligheder på fire løbsdage i august, fordi Sport og Udvikling ikke vil tillade startmelding før Forsamlingsforbuddet officielt hæves den 8. august.

Af nyhedsbrevet fremgår det endvidere at FDT ønsker

•                       Lige vilkår i sporten.

•                       ingen indskud til løb på alm. løbsdage

•                       at man på alle storløbsdage afholder et amatørløb.

•                       at alle amatørløb som min. doteres med 7.500,- til vinderen, på Charlottenlund 8.500,-.

•                       at 1. præmien i formløb hæves til 5.000,- .

•                       flere breddedage for at styrke vækstlaget.

•                       at alle B3 licensindehavere skal være medlem af FDT. Derved vil de også være dækket af FDT’s ulykkesforsikring under opvarmning af heste til løb.

Læs hele nyhedsbrevet på dette link – klik her