Morten Juul skulle have startet flere heste i Hamburg pรฅ sรธndag, men bliver med stor sandsynlighed ogsรฅ hjemme.
Som Travservice.dk omtalte i gรฅr, valgte Mariendorf-banen i Berlin at aflyse sรธndagens lรธb, mens Bahrenfeld-banen i Hamburg til gengรฆld forventer at gennemfรธre lรธbene nรฆste sรธndag den 22. marts – dog uden tilskuere.

Morten Juul har anmeldt fire heste til lรธbene, men Skive-trรฆneren forventer ikke at tage til Hamburg – hvilket han formentlig under alle omstรฆndigheder vil fรฅ svรฆrt ved, da Tyskland nu ogsรฅ har lukket deres grรฆnser.
-Jeg anmeldte hestene i fredags inden regeringens udmelding om at lukke grรฆnserne, men vi tager ikke afsted – med mindre DTC melder ud, at travsporten er hรฆvet over regeringens anvisninger, siger Morten Juul.
-Situationen er jo trรฆls for alle parter, men det der irriterer mig mest er egentlig, at nogle travfolk tager afsted til Sverige, mens andre ikke gรธr. I lรธrdags var der flere, som var i Halmstad og onsdag er der igen nogen, som skal til Jรคgersro.
-Man kan sรฅ sige til deres forsvar, at dem i lรธrdags tog afsted inden grรฆnserne blev lukket – hjem skal de jo nok komme igen – men jeg synes, at DTC burde vรฆre sรฅ voksne, at de kommer med en officiel udmelding omkring hvad vi mรฅ og ikke mรฅ.
