Tyske Victor Gentz dominerede V75-lรธbene i Aarhus, hvor han vandt tre sejre i fire starter – Candy La Marc imponerende i Gulddivisionen.
Det sรฅ pรฅ forhรฅnd รฅbent ud i den aarhusianske V75-premiere, men som det sรฅ alligevel ofte gรฅr, sรฅ blev det en favoritprรฆget omgang.

Den tyske trรฆner, Victor Gentz, fik flot udbytte af sine fire starter ved at vinde tre sejre, men han mรฅtte ogsรฅ aflevere i alt 3.200 kroner til bรธdekassen for sรฅvel drivning som uforsigtig kรธrsel.
Bedste danske vinder i V75-lรธbene var den 4-รฅrige hoppe Candy la Marc med Birger Jรธrgensen, der satte hurtigklassen eftertrykkeligt til vรฆgs, da den vandt i opvisningsstil.

Ogsรฅ Casino Gardenia med Knud Mรธnster var en fin dansk vinder.
Aftenens stรธrste overraskelse leverede C You Again med Kasper Foget, da parret vandt 2. afdeling til odds 24.66.
Det blev ved denne overraskelse og gevinsten for 7 rigtige blev blot 15.917 kroner, mens der blev 116 kroner til rรฆkker med 6 rigtige og 16 kroner til rรฆkker med 5 rigtige.
Som ventet blev der sat omsรฆtningsrekord pรฅ Jydsk Vรฆddelรธbsbane – og en dansk provinsbane – med en totalomsรฆtning pรฅ 19.528.670 kroner
