Enforalle P sluttede forrygende af i Dansk Opdrรฆtningslรธb og levede igen op til Kent Friborgs store forventninger.
Efter et lรธb i inderbanen indtil indgangen pรฅ sidste sving, leverede Enforalle P en fornem afslutning i Dansk Opdrรฆtningslรธb, hvorย ENS Snapshot-sรธnnen tog en sikker andenplads bag Eightdaysaweek i tiden 1.16,7a/2000 meter.

Enforalle P (halvt skjult) sluttede stรฆrkt af til andenpladsen i Dansk Opdrรฆtningslรธb. Foto Martin Timm Holmstav
Et overraskende resultat set fra spillernes synsvinkel med et pladsodds pรฅ 3,84, men Kent Friborg var ikke overrasket overย prรฆstationen:
-Jeg har hele tiden troet meget pรฅ ham og var meget tilfreds med ham i gรฅr. Vi var heldig at komme ud i sidste sving og han var i fuld fart over mรฅl, sรฅ jeg synes han gik imponerende,ย siger Aalborg-trรฆneren.
-Enforalle P er kommet godt igennem 2-รฅrssรฆsonen uden at vรฆre slidt. Han har gjort hvad han skulle og har god forstรฅelse for det, sรฅ det lover godt fremadrettet.
-Det er muligt han fรฅr รฉn start mere i รฅr; det kommer lidt an pรฅ vejret, men jeg har ikke fรฅet set pรฅ propositionerne endnu.
Kent Friborg blev endvidere nummer fire i Opdrรฆtningslรธb Consolation med Echezeaux (The Liquidator) i tiden 1.19,5a/2000 meter.
-Echezeaux er en god hest, der er lidt senere udviklet end Enforalle P. En stรฆrk hest, som er meget bedre end folk tror og til nรฆste รฅr er jeg sikker pรฅ, det bliver en rigtig fin hest.
-Hvis de havde kรธrt lidt stรฆrkere i gรฅr, havde han vรฆret med pรฅ stregen, men han gjorde hvad han skulle. Echezeaux fรฅr formentlig et par starter mere i รฅr; jeg har egentlig bare “leget” med mine 2-รฅringer i รฅr, sรฅ de er slet ikke blevet presset.
-Jeg har yderligere fire 2-รฅringer, som alle trรฆner helt normalt, bl.a. Endnu En Kรฅsgรฅrd (Great Challenger), som jeg pรฅ et tidspunkt troede skulle vรฆre hรธjere op i รฅrgangen. Han har dog mest lรธbet med, men vist stor hurtighed og jeg er sikker pรฅ, at han bliver endnu bedre nรฆste รฅr, siger Kent Friborg.
Machiavelli under standard
Kent Friborg kan se tilbage pรฅ sin bedste sรฆson i flere รฅr – indtjeningsmรฆssigt – med forelรธbig 436.000 kroner i indkรธrte prรฆmier, ikke mindst takket vรฆre den tidligere V75-vinder Machiavelli (Flight Dream), der har vundet 168.000 kr i ni starter.
Den svenskfรธdte og -ejede 5-รฅring var dog under standard senest i Aalborg forrige sรธndag.
-Han lรธb helt uinspireret, siger Kent Friborg.
-Der var ikke noget tempo pรฅ lรธbet, sรฅ jeg trak ham ud og kรธrte frem til dรธdens, men fortrรธd allerede da jeg trak ham ud – det blev bare helt forkert.
-Machiavelli er efterhรฅnden blevet behandlet og starter nรฆste gang den 7. november pรฅ ร by, hvilket formentlig bliver hans sidste start i รฅr. Under vinterpausen skal han kastreres, da han ikke har fungeret optimalt i รฅr.
