TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Familietrav i fem generationer

af | 7. jul 2018 | Nyheder

Det er ikke kun inden for hestenes stamtavler man kan følge familien tilbage i generationer – også hos hesteejere er det muligt.

3-årige Carl på armen af farfar Per Christensen efter Apollons sejr . Foto Hesselborg Foto

I mandags vandt Apollon på Racing Arena Aalborg og den ejes bl.a. af Carl Dodensig, der er tipoldebarn af Erling Larsen, der i sin tid grundlagde Stald Saltum.

Erling Larsen er fader til Jørgen Larsen, der igen er morfader til Dan Dodensig Christensen, og Dan Dodensig er fader til Carl Dodensig Christensen

Jo, Erling Larsens efterkommere er fortsat dybt involveret i sporten.

81-årige Jørgen Larsen træner fortsat sine egne fem heste på gården i Saltum og med stor succes.

I går, fredag den 6. juli, havde han to heste til start på Skive Trav, og de vandt begge, kørt af Anders Pedersen.

De to vinderheste, Billi Time og Cadiz har sammen med Pet Vet Time sørget for, at Jørgen Larsen som træner har så flot en sejrsporcent som 63 i år, idet hans heste har vundet 5 ud af 8 starter!

81-årige Jørgen Larsen med Billi Time efter sejr på Skive Trav. Foto Flemming Andersen

Jørgen Larsens datter, Dorthe Christensen er en kendt og respekteret opdrætter og træner Apollon, som hun ejer sammen med datteren Lene Dodensig Christensen, der er aktiv amatørkusk og barnebarnet Carl.

Men 3-Ã¥rige Carl mener nu, at Apollon udelukkende er hans hest!

Også en anden af Jørgen Larsens døtre, Anne Dodensig er aktiv inden for travsport som hesteejer.

Jo, travsporten holder ved i Familien Larsen/Christensen fra Saltum – og nu i fem generationer!