Bornholms Brand Park kører i eftermiddag og det sker med nordiske puljer på programmet samtidig med, at der køres hele fire Travligaløb og et Sigter mod Stjernerne.
Liga 1 løbet ligger samtidig som V5-finalen og er for hurtigste klasse på Bornholm med 5.000 kr. i førstepræmie.
For en sjælden gangs skyld – ikke sket de sidste seks starter – har Picasso Jetset (Gill’s Victory) første række bag bilen og det kan sagtens blive udslagsgiende for John Gommans’ 10-årige vallak, men spændende skal det også blive at se hvordan den efterhånden 12-årige gamle derbyvinder Nice Little Ært (Golden Globe) klarer sig i sin første start på Bornholm.
Der indledes med et Liga 4-løb og kan Monster Dream TM (Dream of Gold) holde spidsen fra indersporet ligger sejren lige for for den unge amatørkusk Clara V. Berlin, der vandt i seneste start.
Liga 3-løbet er 3. løb og her er favoritterne havnet i anden række bag bilen.
Hommage d’Couronne (General November) har demonstreret fin form på det sidste og selv om han ikke kan udnytte sin starthurtighed herfra kan det måske gå endda.
Det sidste Liga-løb – Liga 5 – ligger udenfor stregspillene og her ligner det en meget åben affære.
Waterjet (Flirtin Man) havde sejr på stribe indtil der begyndte at komme grus i maskineriet for nogle starter siden, men fra anden række kan han måske genoptage sejrsrækken?
De 9 løb køres i eftermiddag fra kl. 15.15 til ca. 17.43.
Download baneprogrammet her: Baneprogram