TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Blachman varmer op til Grand Prix-start

af | 9. jun 2017 | Nyheder

For fรธrste gang siden sejren i Jysk 3-รฅrings Grand Prix i fjor starter Blachman med Morten Juul i eftermiddag pรฅ Jydsk Vรฆddelรธbsbane. โ€“ Lรธbet er en opvarmning til 4 รฅrs Prรธven om 10 dage.

Det var med sejren i Jydsk 3-รฅrings Grand Prix at udvendige 3 Blachman med Morten Juul fanger 1 Bad Moon Rising med Birger Jรธrgensen pรฅ mรฅlstregen og ย meldte sig ind i รฅrgangssammenhรฆng. Foto Ole Hindby

Med en overraskende sejr i Jysk 3-รฅrings Grand Prix 2016 etablerede Blachman (The Liquidator) sig som en af รฅrgangens bedste heste โ€“ og han fulgte siden op med en andenplads i Dansk Trav Kriterium.

Om en lille mรฅned afvikles Jysk 4-รฅrings Grand Prix, og det er selvsagt et af de mรฅl som ejeren Team A P og trรฆner Morten Juul har med Blachman i denne sรฆson.

Derfor starter Morten Juul Blachman i eftermiddag for at teste formen inden 4-รฅrsPrรธven sรธndag den 18. juni.

-Ganske vist vandt Blachman Grand Prixet, men han var ikke super-god ร…rhusvejen rundt, sรฅ det er godt lige at prรธve banen igen inden det gรฅr lรธs. Jeg hรฅber pรฅ vinderchance, men har svรฆrt ved at vurdere ham op mod disse รฆldre heste, siger Morten Juul om Blachmans chancer i eftermiddag.

Blachman er til start i 3. lรธb, der blot har deltagelse af fem heste og af disse vil vel isรฆr Twilight D (Great Challenger) med Rene Kjรฆr som Rap A D (Valley Sentry) med Morten Clemmensen kunne ventes at give Blachman kamp.

I V5-spillet indgรฅr lรธbet med Blachman som 2. afdeling, og man kunne tage chancen og holde Blachman ugarderet, ligesom 8 Albatros (Andover Hall) med Dennis Kristiansen ligner et oplagt vinderbud i 1. afdeling.

I 3., afdeling er den hidtil ubesejrede 3 Confidence (Great Challenger) med Ken Ecce pรฅ besรธg og meget skal gรฅ galt, hvis ikke den vinder sin femte sejr i trรฆk!

Tre ugarderede og alle og alle i de to sidste afdelinger.

Det er en kupon til 80 kroner!!

Baneprogrammet kan downloades pรฅ dette link โ€“ klik her