På Jydsk Væddeløbsbane har man for andet år i træk et overskud i millionklassen og er derfor i stand til at afbetale  på den store gæld, som banen havde oparbejdet efter gaseksplosionen i 2007.
I år er det 10 år siden gaseksplosionen på Jydsk Væddeløbsbane skete, og banen har endnu ikke overvundet de økonomiske følger.
For andet år i træk kunne regnskabet, der i tirsdags blev forelagt ved generalforsamlingen i Jydsk Væddeløbsbane, udvise et overskud i millionklassen. Helt nøjagtigt 1.440.000 kroner efter afskrivningerne. I 2015 var overskuddet på 1.501.000 kroner.
-Vi er derfor i stand til at indfri den aftale, der er med HFF om tilbagebetaling af et lån på årligt 700.000 kroner, og restgælden er nu 2.2 millioner, så vi er gældfri om tre år, siger Paul Bjerring, der blev genvalgt som formand på generalforsamlingen.
-Vi har i lighed med andre baner modtaget mindre driftstilskud fra HFF i 2016, men da vi har været i stand til øge indtægterne på spil på løbsdagene, forøgede sponsorindtægter samt indtægter fra ikke-løbsrelaterede aktiviteter, så kan vi komme ud med en pænt regnskab, siger Paul Bjerring.
-Medvirkende til det positive resultat er også, at vi på JVB ikke har en direktør ansat, samt at såvel banens bestyrelse samt en lang række frivillige gør et stort stykke arbejde uden at modtage honorar, siger Paul Bjerring.
Generalforsamlingen i Jydsk Væddeløbsbane holdes for en lille sluttet kreds, idet deltagere er tre bestyrelsesmedlemmer fra hhv. Jydsk Galophesteejer Forening samt fra Aarhus Travklub, en repræsentant for Aarhus Kommune samt formanden – Paul Bjerring.