Tre pรฆne overraskelser i V5-spillet pรฅ Billund Trav betรธd, at kun tre kuponer havde den rigtige kombination. En af dem var en anpartsbon spillet i Skive.
Tre vindere til hhv 28, 21 og 19 gange pengene inden for V5-spillet drillede sรฅ meget, at der kun fandtes tre kuponer med den rigtige kombination.
Derfor blev gevinsten sรฅ pรฆn som 127.969 kroner.
Nu man kalder bl.a. fredags-lรธbene for nordiske spil-dage, sรฅ var det meget passende, at de tre kuponer var spillet i hhv. Danmark, Norge og Sverige!
Den danske kupon var spillet hos Spillemaskinen i Skive og var solgt ud i 10 anparter.
Kuponens samlede pris var pรฅ 2.688 kroner, sรฅ hver anpart kostede 268,80 kroner – og blev 12.797 kroner vรฆrd!
Skive-kuponen var bygget op med en afdeling ugarderet, og det var vel ikke helt tilfรฆldigt at det var Skive-hesten Freccia Rossa (Love You) med Rolf Jรธrgensen, der var den ugarderede i 3. afdeling.
Parret vandt da ogsรฅ sikkert.
Mens vi ikke ved, hvad den norske vinderkupon kostede, sรฅ kostede den svenske kupon, der var spillet i Skรฅne, blot 100 kroner!!
Allerede i 1. afdeling mรฅtte mange bonerne lade livet, da fynske John Kรธhler vandt med Velvet Spring (Trophy Catch) til odds 28,57.
Det havde kun 630 systemer forudset.
Det var fรธrste sejr til Velvet Spring i karrieren โ den kom i 13. start.
De 630 systemer blev reduceret til 77, da Vikki CN (Great Challenger) med Henrik Lรธnborg sejrede i 2. afdeling til odds 21,80. โ Her var Ultra Modern Hanke med Birger Jรธrgensen storfavorit, men parret blev henvist til en tredjeplads.
Efter Freccia Rossas sejr for Rolf Jรธrgensen i 3. afdeling var der 59 systemer tilbage, men nu kom der en ny overraskelse i form af Tootsie (Dream Vacation) med Ken Ecce, der vandt til odds 19,11. Her var VM Viking Cup storfavorit til 14:10, og lรฆnge sรฅ det da ogsรฅ godt ud for den i spids, men mรฅske pullede den for mange krรฆfter vรฆk.
Tootsie gik frem og vandt i kamp med Armani S med Preben Kjรฆrsgaard, mens VM Viking Cup med Sรธren Johansson sluttede pรฅ tredjepladsen – alle i 1.13.9a/1900 m.
Nu var der 5 systemer tilbage inden sidste afdeling ย – og de havde krydserne godt spredt.
Tre af dem havde kryds ved Macchiavelli (Flight Dream) med Kent Friborg, der sejrede til odds 3,00 . og dermed var V5-gevinsten pรฅ 127.969 kroner en realitet.

