Lรธrdag den 11. februar 2017 hรฆvdede dansk travsport sig flot ved at vinde lรธb i ikke fรฆrre end tre lande!
Dansk travsport holder et hรธjt internationalt stade, hvad lรธrdagens sejre i tre af Europas stรธrste travsportslande vel fortรฆller alt om.
Pรฅ Solvalla-banen i Stockholm kunne Panamera Racings Red Rose America, der trรฆnes af Jeanette Hansen og blev kรธrt af Mads Hvid Nielsen vinde et lรธb med 200.000 SEK i fรธrsteprรฆmie og faktisk var fortjener Stald Sirenas Obi-Wan, der trรฆnes af Flemming Jensen og blev kรธrt af Jรธrgen Sjunnesson, ogsรฅ at nรฆvnes for sin andenplads i Gulddivisionen bag umulige On Track Piraten.
Pรฅ Bjerke-banen i Oslo kunne Morten Juul-trรฆnede Aros Line, der ejes af Team A P, vinde for Eirik Hรธitomt โ her var prรฆmien 50.000 NOK.
Og pรฅ Vincennes-banen i Paris kunne Stald Ritas Dixon Dark vinde sin anden sejr i รฅr kรธrt af sin trรฆner Jarmo Niskanen. Her var der 19.800 Euro i fรธrsteprรฆmie.
Lรฆg dertil at fredag den 10. februar kunne danske trรฆner Erik Bodno, der er virksom i Italien og i Frankrig, noteres for to sejre pรฅ banen i Milano!
Ja, dansk travsport hรฆvder sig godt i Europa!

