TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Belgisk tophest med dansk moder

af | 3. dec 2016 | Nyheder

Forrige onsdag debuterede den belgiske 2-åring Kartoon med en flot sejr i 1.15.4a/1750 m på banen i Mons – og den har dansk moder!

Den ruller godt dansk blod i den belgiske 2-åring Kartoon (Prodigious), der den 23. november debuterede med en sikker sejr på Mons-banen i flotte 1.15.4a/1750 m.

Kartoon har den danske hoppe, Merlot DK (Gills Victory) som moder.

Hun er opdrættet af Peter Fog, Ansager og nåede at vinde over 500.000 kroner og sætte rekord 1.12.8 i sin løbskarriere.

Hendes første afkom er Kartoon, der er i træning i Frankrig hos Thierry Duvaldestin. Fra 2015 har Merlot DK en hingst, Lover Boy efter Conway Hall.

Efter den flotte sejr i debuten startede Kartoon med Bjørn Goop i sulkyen fredag aften på Vincennes i Gruppe III-løbet, Prix Ourasi med en samlet præmiesum på 80.000 Euro.

Her sluttede den på en fjerdeplads i 1.17.1/2200 m.

Løbet havde en storfavorit i den hidtil ubesejrede Everest Veduquais (Ready Cash) med Anthony Barrier, men den galoperede og blev diskvalificeret.

Nu vandt i stedet en anden Ready Cash-søn, Eridan med David Thomain sikkert i 1.15.7 – præmie 36.000 Euro. Det var sjette gang den startede. Det er blevet til to sejre og tre andenpladser og i alt 68.500 Euro til Eridan, der trænes af Sebastian Guarato.

Ikke dårligt af Eridan, der i fjor blev solgt på Osarus-auktionen for blot 12.000 Euro!

På andenpladsen fulgte Everest de Ginai (Love You) med Gabriele Gelormini i 1.16.4, mens Eros du Chene (Un  Amour d’Haufor) med Franck Nivard blev nummer tre i 1.16.7.