Derby-toeren Aron the Baron med Johan Untersteiner var uden konkurrence pĂĄ Kalmar, hvor den hentede 100.000 SEK og samtidig satte banerekord.
Panamera Racing havde igen en god aften pĂĄ Kalmar.
For 14 dage siden hentede storstalden og træner Jeanette Hansen to sejre på Kalmar Travet, og det gentog de denne fredag aften.
Først vandt Red Rose America i flotte 1.1.10, og i løbet efter holdt Aron the Baron (Västerbo Prestige) legestue i finalen i Elbolaggruppens Fyraåringsserie med 100.000 SEK til vinderen!
Aron the Baron med Johan Untersteiner sad på løbet fra start til mål, og ingen var i stand til at følge den danske derby-toer, der vandt i ny banerekord for 4-årige udenlandske hingste/vallakker, 1.13.3a/2140 m – nummer to, Tinamo Jet noteredes for 1.13.9.
Det var en fem-stjernet præstation Aron the Baron her leverede.
Den åbnede hårdt i 1.09.5 – og den sluttede af i 1.09.2!
Og tilmed var travet bedre end i tidligere starter.
Alt var dog ikke rosenrødt for Panamera Racing og Jeanette Hansen på Kalmar.
Stalden startede ogsĂĄ 3-ĂĄrige Basic Instinct (Broad Bahn) med Kim Eriksson.
Basic Instinct vandt en meget besnærende sejr for 14 dage siden på banen, men denne fredag aften var den helt under isen, og kunne endog ikke følge feltet i 1.15-tempo den første kilometer.
Ingen tvivl om at den var syg og Dommerkomiteen gav den startforbud frem til og med den 5. december.