Fra en mangeårig travgæst. Preben Poulsen har vi modtaget følgende indlæg til Talerstolen.
Luk Lunden og åben Skovbo
Har lige læst, at Leangen banen i Norge er solgt til boliger til en uhørt høj pris.
Lunden burde gøre det samme, tiden er løbet fra den og det har den været længe.
Den bliver aldrig som det var engang og det er sørgeligt, at komme der ud og se de få tilskuere, som trods alt møder op.
Var der i Lørdags og hørte over højttaleranlægget, at nu skred pølsemanden hjem efter 6 løb.
Jamen kan det blive sørgeligere.
Åben Skovbo Trav igen, der er god plads til at afholde det trav og det Derby som vi har behov for.
På Lundens Derby-dag kommer der højest ca 60% af Lundens kapacitet.
Lunden skulle istedet for, når banen er lukket og solgt, åbne en stor luksus travcafe i København med spise-muligheder, måske ved Parken eller Brøndby Stadion eller måske begge steder. hvor man skal kunne se løbene fra Skovbo på storskærm og hvor de danske baner har første prioritet på skærmen i stedet for de svenske.
Det kunne måske få folk til at interessere sig for trav igen, for Lunden gider de ikke at komme på mere og Lundens Pitstop har jo ikke meget at byde på og restauranten har tit kørt på lavt blus.
Det vil også være en stor fordel for de heste der kommer fra Jylland, at man “kun skal til Skovbo” – man vil trods alt kunne spare en del tid.
Jeg ved godt det er et ømt emne , men noget må snart gøres, og jeg har holdt utroligt meget af Lunden med fantastisk gode oplevelser – især i Tarok tiden, men nu tror jeg løbet er kørt for den gamle bane.
Jeg har i hvert fald svært ved at få folk med derud mere.
Med venlig hilsen
Preben Poulsen