TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

6.000 kr i overskud

af | 23. apr 2015 | Nyheder

Billund Trav kom ud af 2014 med et mindre overskud pรฅ 6.000 kroner. Det fortรฆller banen i en Pressemeddelelse efter tirsdagens ordinรฆre generalforsamling, hvor der var nyvalg af tre medlemmer til bestyrelsen.DH_BILLUND_TRAV_LOGO_CMYK (2)

Her fรธlger Billund Travs Pressemeddelelse:

Tirsdag aften afholdt Billund Trav A/S sin ordinรฆre generalforsamling i banens restaurant. Omkring 40 aktionรฆrer var mรธdt op for at hรธre om sรฆsonen 2014, men i lige sรฅ hรธj grad ogsรฅ om fremtidsudsigterne for vรฆddelรธbssporten i Danmark. Efter at formand Per Hansen havde gennemgรฅet bestyrelsens beretning, gav nรฆstformand Leif Skov en fyldig redegรธrelse omkring det arbejde, der lige nu pรฅgรฅr omkring sportens arbejde med at skaffe en fremtidig bรฆredygtig platform, sรฅ der ogsรฅ i mange รฅr frem vil vรฆre lรธb pรฅ banen i Billund og landets รธvrige baner.

Pรฅ den รธkonomiske front udviste regnskabet et overskud fรธr skat pรฅ 6.000 kr., hvilket formand Per Hansen udtrykte stor tilfredshed med. Ogsรฅ det faktum, at Billund Trav stadig er en af landes mest attraktive baner for de aktive at starte pรฅ, blev ogsรฅ fremhรฆvet som meget positivt af Per Hansen.

Til bestyrelsen skulle der findes to nye medlemmer, da bรฅde Karsten Lillebรฆk og Mads Graunkรฆr havde meddelt, at de grundet arbejdspres ikke lรฆngere kunne afse tid til det store arbejde, der venter forude. Bestyrelsen indstillede Jens Rรธnnow til genvalg, samt Bรธrge Mathiesen, kendt som ejer af Rocky Egedal, samt dyrlรฆge Peter Fog til nyvalg. Alle tre kandidater blev valgt uden modkandidater.

Generalforsamlingen sluttede med en รฅben diskussion om lรธst og fast, inden dirigent Poul Erik Andersen kunne takke de fremmรธdte for en stille og velafviklet generalforsamling.