Wishing Stone slået i Bologna
Selv om Wishing Stone med Åke Svanstedt fik lov til at bestemme alt undervejs, måtte den til slut se sig slået til en andenplads af Nesta Effe med Robert Vecchione.
Wishing Stone var storfavorit til førstepræmie på 92.000 Euro i Gran Premio Continentale på Arcoveggio-banen i Bologna søndag eftermiddag.
Og da den fra spor 2 kunne tage spids fra start, og Svanstedt fik lov til at bestemme tempoet suverænt undervejs, så lignede det en sikker sejr til den delvist danskejede traver.
Tempoet var omkring 1.14.5 undervejs, og først med 600 meter tilbage blev tempoet for alvor skruet op.
Næstfavoritten Nesta Effe (Naglo) havde fra start fået placeringen i ryg på Wishing Stone, og ind i opløbet slap den ud til angreb.
Overraskende nok kunne Wishing Stone ikke forsvare sig og Neste Effe gik forbi til sikker sejr med en halv længde. Wishing Stone fik 44.000 Euro for andenpladsen.
Såvel Nesta Effe som Wishing Stone fik noteret 1.13.6a/2060 m – tredjepladsen til Norton Ans (Cantab Hall) med Giampaolo Minnucci i 1.13.8.
Se løbet på dette link – klik her
Foto: Efter 600 m er Wishing Stone førende med Nadar Naf udv. og Nesta Effe i ryg. Foto Gerard Forni