Victor Feddersen fyret
OL-Guldvinderen Victor Feddersen fik ingen lang karriere i direktørstolen på Charlottenlund Travbane. I dag blev han fyret af en enig bestyrelse.
I en pressemeddelelse, som banens bestyrelse netop har udsendt, begrunder man fyringen med manglende handlekraft hos Victor Feddersen.
Dermed indtræder Victor Feddersen (foto) i den efterhånden ret lange liste af forhenværende direktører på landets største travbane, der starter med Jørn W. Hansen, der efterfulgte legendariske Carl Andersen i 1986.
Victor Feddersen tiltrådte stillingen som direktør på Charlottenlund Travbane den 1. november i fjor.
Her følger pressemeddelelsen fra Lundens bestyrelse:
En enig bestyrelse har d.d. besluttet at stoppe samarbejdet med Victor Feddersen, da vi ikke ser den samlede handlekraft tilstrækkelig til at løfte visioner og arbejdsopgaver op til det forventede niveau på Charlottenlund Travbane.
Vi ønsker Victor alt muligt held i sit fremtidige virke.
En enig bestyrelse indsætter midlertidigt, Peter Wilhelmsen som arbejdende bestyrelsesformand, og starter omgående arbejdet med at finde en ny direktør.
Peter igangsætter en række tiltag, for at løfte Charlottenlund Travbane op til det forventede niveau, og er klar til at besvare alle spørgsmål.
Bestyrelsen, DTS