Varenne styrer i Italien
Varenne har overtaget tronen som Italiens suveræne avlschampion og er på vej mod et nyt sikkert championat.
En statistik pr 7. december viser, at Varenne’s afkom i år har indtjent 3,7 millioner Euro – nummer to på listen, Ganymede står med 2,3 millioner.
I fredags vandt Varenne-sønnen Ruty Grif med Marco Smorgon finalen i Gran Criterium på en sneklædt San Siro-bane i Milano.
Ruty Grif sluttede stærkt af ude i banen og fangede kort før mål længe førende Rosella Rose (Self Possessed) med Roberto Vecchione – de fik begge noteret 1.14.1a/1600 m.
Der var 55.200 Euro i førstepræmie til Ruty Griff, der tidligere har vundet et velbetalt auktionsløb. Den er med i alt 98.488 Euro Italiens mest vindende 2-åring i 2012.
Hoppeløbet vandtes af af Rubina Blak (Love You) med Enrico Bellei – her var der også hård kamp om sejren – andenhesten Rodeo Drive OK (Conway hall) med Pietro Gubellini noteredes også for 1.14.1a/1600 m
Her var der 18.400 Euro i førstepræmie.