V75-løb på Copenhagen Cup-dagen
Også i år vil der blive V75-spil på Copenhagen Cup-dagen, der nu er rykket frem og afvikles den anden søndag i maj – søndag den 11. maj.
– Jeg har netop fået aftalen i stand med svenskerne, og vi vil afvikle tre løb, der giver kvalifikation til V75-finalerne i Elitloppsweekenden, på Copenhagen Cup-dagen, fortæller sportschef Flemming Sunn.
– Det bliver forsøg til finalerne i Klasse 1, Bronze-divisionen og til Sølvdivisionen.
Udover de svenske løb så afvikles også vore egne Liga-løb inden for V75-spillet.
I 2013 var der også V75-kvalifikationsløb, men her lå finalerne på Bergsåker.
– Jeg tror vi har fået en god termin til afholdelse af Copenhagen Cup – det giver nogle flere muligheder såsom det at kunne kvalificere danske heste til start i V75-finalerne på Solvalla i Elitloppsweekenden, siger Flemming Sunn.
Det er en drøm for mange hesteejere – både at have en hest der starter på Copenhagen Cup_dagen, men også på Solvalla, hvor der om lørdagenen vil være omkring 20.000 tilskuere.