Uovervindelige Christina Lindhardt
Christina Lindhardt er nærmest uovervindelig for tiden og i aften vandt “Fru Lindhardt” sin sjette og syvende sejr på stribe.
De seks sejre er vel at mærke taget med seks forskellige heste og i aften på Skive Trav var det først Bent Svendsen-trænede Super Mario (Timberland), der i Skive Montémesterskab nød godt af Christina Lindhardts selskab.
Taktikken var føring fra start til mål og Niffi med Anette Uglebjerg – der ellers lignede en alvorlig trussel i opløbssvinget – blev sikkert afvist til slut til sejr i tiden 1.19,9/2100 meter.
Sejren var Super Marios tredje på stribe og fjerde i alt for Christina Lindhardt i lige så mange starter.
Christian Lindhardts 28-årige hustru tog sig også af Skive Amatørmesterskab – denne gang i sulky bag Outstanding Lady (Muscles Yankee), der overtog føringen i sidste sving og siden sejrede i tiden 1.17,7/2160 meter foran outsideren Nashville D K og næstfavoritten Nice Pointer.
Det hører til sjældenhederne at en kusk/rytter vinder syv løb i træk, men Christina Lindhardt har også haft et forrygende efterår og sejren med Outstanding Lady var faktisk hendes 13. i 18 starter siden 30. september. Imponerende!