Umulige baneforhold i Aalborg
Som tidligere meddelt blev det alligevel nødvendigt at aflyse de planlagte løb onsdag eftermiddag på NKI Racing Arena i Aalborg.
-Vi troede at blæst og sol ville tørre banen ud – sådan så det ud til formiddag, hvor vi sammen med banens trænere samt banepersonalet tog beslutningen om at gennemføre løbene, siger banens direktør, Michael Kortfitzen.
-Imidlertid er situationen faktisk bare blevet værre – det er som om, der nu kommer mere vand op nede fra, og det er umuligt at gennemføre løbsdagen.
-Det er utroligt ærgerligt, for det var et flot program vi kunne præsentere for ikke blot det danske publikum, men også for spillere i Norge og Sverige, siger Michael Korfitzen videre,
-Det var en tung beslutning at skulle tage, men den er taget i fuld enighed med banens trænere, banepersonalet, dyrlæge samt overdommer, slutter Michael Kortfitzen.
DanToto havde ikke andet på programmet i eftermiddag, men i aften er der spil til Solvalla.