UET-rangliste : 3 danske i Top 50
Wishing Stone er på en 12. plads på trav sportens nye rangliste.
Nu er den første udgave af travsportens Europa-rangliste offentliggjort og tre danske heste er i Top 50 nemlig Wishing Stone, Classic Grand Cru og Local Conch
Det nye system, Trotting Masters – eller på fransk Masters du Trot – der afløser den gamle europæiske løbserie, Grand Circuit, hvor Copenhagen Cup indgik – blev introduceret i forbindelse med Grand Criterium de Vitesse på Cagnes Sur Mer søndag eftermiddag.
Trotting Masters omfatter 105 europæiske travløb i otte lande – hvilke løb er dog endnu ikke kommet til vort kendskab.
Man har tennissportens rangsystem som forbilled,e og har udnævnt fire storløb som Grand Slam-løb, hvor der gives flere points end i de øvrige løb i Trotting Masters.
De fire Grand Slam-løb er Prix d’Amerique, Gran Premio delle Lotteria, Oslo Grand Prix og Elitloppet.
Men hvor mange points man får i såvel Grand Slam-løbene – som i de øvrige Trotting Masters-løb – tjah, det skal man foreløbig gætte sig til!
Som travservice.dk kunne afsløre i sidste uge, er det tanken, at der skal laves et nyt storløb, hvor de heste, der ligger i top på ranglisten har startret, og hvor den samlede præmiesum bliver på 500.000 Euro.
Dette løb skal med stor sandsynlighed afvikles i oktober måned på Vincennes og i 2013 på Solvalla.
På den første rangliste, der er udarbejdet findes tre danske heste, nemlig Wishing Stone på en 12. plads med 1.350 points, Classic Grand Cru på 28. plads med 825 points og Local Conch på 44. plads med 550 points.
De 10 førende er:
1) Rapide Lebel – 2.700 points
2) Joke Face – 2.400 points
3) Ready Cash – 2.350 points
4) Brioni – 2.050 points
5) Roxande Griff – 2.000 points
6) Libeccio Grif – 1.600 points
Lisa America – 1.600 points
8) Quaker Jet – 1.575 points
9) Mack Grace SM – 1.550 points
10)Commander Crowe – 1.450 points
Roi de Lupin 1.450 points
Listen opdateres i princippet hver mandag og kører uden afslutning.
Det betyder eksempelvis, at Quaker Jet, der i fjor vandt Grand Criterum de Vitesse, men i år blev nummer to, er faldet ned fra en 6. plads til en 8. plads.
De næste pointsgivende løb til listen afvikles den 7. april på Klosterskogen og på Vincennes.