Bornholmsk hattrick til Nisse
Rene Kjær fik endnu engang sat sit præg på de bornholmske løb med sine i alt tre sejre. Syvende på stribe til Promise Spring. Ny sejr til Lamott.
Rene Kjær indfriede sin favoritværdighed i 2. løb, hvor han kørte først over stregen med sin køretur, Frank Mikkelsen-trænede Lague Bork (Why Not).
Der var kamp om spidsen mellem Lague Bork og Kung Sander, hvor Kung Sander måtte trække sig fra kampen på første langside, og overlade Lague Bork og Rene Kjær i spidsen, hvor de blev siddende resten af løbet.
På sidste langside kom flere heste i angreb gennem sporene, men forgæves da Rene Kjær bad sin hest om fart og trak fra til sikker sejr i tiden 1.1.19,5a/1860 meter foran Kom O’mally og Great Carre.
Rene Kjær kunne tage sin anden dagssejr med Ole Møller-trænede Status Quo (Spotlite Lobell)(øverste foto).
Let kunne Flamboyant N gå til spids efter starten gik og styrede løbet i et jævnt 1.20,0 tempo.
Ud på sidste omgang fandt Rene Kjær plads til at gå ud i andet spor som første hest og blev siddende stille og roligt der. Gennem opløbssvinget taber Status Quo en halv længde på den førende og umiddelbart lignede det en sejr til Flamboyant N, men Status Quo kom godt tilbage og sejrede kort i tiden 1.19,8a/2440 meter foran Hector Brogård og Flamboyant N.
Tredje sejr for Rene Kjær denne aften kom med Jørgen Petersen-trænede Olin (Mastery) efter spidskørsel.
Vinderparret kunne gå til føring efter galop for Princess Lania. Efter omgangs kørsel lagde Notre Dame sig ud på siden af Olin og pressede på under resten af løbet, men ind på opløbet havde Olin stadig noget at skyde med og trak en længde fra til sikker sejr i tiden 1.22,6a/2140 meter foran
My Winner T M hele vejen
My Winner T M (American Winner) og Henriette Jensen tog sig af hurtigt af spidsen i 3. løb, men når ikke at sidde der længe før der blev lagt pres på fra Neptun Hill, der dog må stille sig tilfreds med vinderhullet.
Den første kilometer blev kørt efter 1.21,3, men ud på sidste langside blev der sat noget mere fart på. Ud gennem opløbssvinget angreb Kimø Johannesro og lignede vinderen, men My Winner T M strakte på sig de sidste meter og vandt knebent i tiden 1.20,4a/1600 meter foran Kimø Johannesro og Neptun Hill.
Efter galop for både Odysseus Simoni og Panacia i første sving, kunne Final Delivery (Victory Abroad) og Ole Møller Pedersen let overtage spidsen i 4. løb. Ind på første langside blev der lagt pres på af Prins Amos, men denne blev afvist.
Da de første 1000 meter af løbet var blevet afviklet, lagde Offensive Flower sig ud som første hest i andet spor og kørte ud på sidste omgang op på siden af den førende Final Delivery.
Ind imod opløbet lå de to heste stadig ved siden af hinanden og havde nu fået følgeskab af Prins Amos, der var gået ud fra sin position bag den førende. Ind på opløbet lå de tre heste side om side, men der var ingen bekymringer hos Ole Møller Pedersen, der kunne vinde en sikker sejr i tiden 1.23,2a/1840 meter foran Offensive Flower og Prins Amos.
Final Delivery
Syvende på stribe til Promise Spring
Der var kun én hest på banen da Promise Spring (Norvelous Hanover) gav opvisning og tog sin syvende sejr i træk for sin medejer Lars-Erik Kaas.
Fra start dystede Ozone Baby og Promise Spring om føringen, men på første langside valgte Lars-Erik Kaas at skrue farten op og tog uden problemer spidsen.
Der holdte sejrsslugeren hele tiden et forspring til resten af feltet på 15-20 meter. Den hest der kom nærmest den førende var Niksen Biksen, som lagde sig ind bagved. For denne ender det dog i galop på sidste langside og Promise Spring trækker let endnu længere væk og vinder en overlegen sejr i tiden 1.21,0/2120 meter.
Ny sejr til Lamott
V5-finalen/C.P. Lunds Mindeløb havde en klar favorit i Lamott (Royal Prestige) med Stefan Lind-Holm i sulkyen, men da starten gik var Pirat Kragelund – som eneste hest i første volte – naturligvis hurtigst ude.
Først efter en omgang fik feltet fat i den førende og som første hest i andet spor gik Lamott (Royal Prestige) frem og pressede på den førende for at få spidsen, men uden held.
Lamott og Stefan Lind-Holm måtte tage til takke med dødens i størstedelen af løbet, og med en omgang igen pressede de endnu engang på den førende Pirat Kragelund.
Denne gang lykkedes “missionen” og Lamott trak fra til sin anden sejr i træk i tiden 1.21,2/3060 meter foran Wild Jessie og en tapper Pirat Kragelund.
V5-resultat:
Afd. | Nr. | Vinder | Odds | Værdi | Udg. | |
1 | 3 | My Winner T M | Henriette Jensen | 4,31 | 66 | – |
2 | 5 | Final Delivery | Ole Møller Pedersen | 3,66 | 128 | – |
3 | 2 | Promise Spring | Lars-Erik Kaas | 1,87 | 134 | – |
4 | 1 | Status Quo | Rene Kjær | 4,76 | 1285 | – |
5 | 8 | Lamott | Stefan Lind-Holm | 2,12 | – | |
![]() |
||||||
Gevinster for 5 afdelinger rigtige. Antal rækker: 48 Gevinst: 1.446 kr |
I det første af dagens løb blev det Indian Crown der fik lov til at sidde i spids, efter galop for et par heste ind mod første sving og åbner de første 500 meter efter 1.19,9.
Der kunne den Betina Lund-trænede-vallak sidde uforstyrret indtil ind på sidste omgang, hvor Fullt Øs kom gennem tredje spor for at presse. Dette ender i galop ind mod sidste sving, hvor Yulika Worthy (Incredible Hulk) sad klar lige bagved og overtog føringen ind på opløbet og går til sejr for Kim Hjort i tiden 1.22,3a/2140 meter.