Til Billund efter guld!
Når Billund Trav fremover har løb, så bliver der ekstra mange penge i førstepræmie i V5-spillets sidste afdeling – nemlig 20.000 kroner
I en pressemeddelelse skriver banens direktør Christian Hundebøll bl.a.
I sæsonen 2013 indfører Billund Trav ”V5-Guldet”, hvor der på alle ordinære løbsdage i V5-spillets sidste afdeling vil falde guld over den vindende ekvipage.
Her vil der nemlig altid være 20.000 kr. i førstepræmie – øvrige præmier vil være som vanligt, og indskud vil ikke være forhøjet.
Det betyder at hesteejerne og opdrætterne får tilført ekstra 214.500 kr. i den nye sæson. ”V5-Guldet” vil blive udskrevet i forskellige klasser fra løbsdag til løbsdag, og også amatørerne vil blive tilgodeset med et opgør.
Det er Billund Trav’s håb, at dette sammen med andre initiativer, kan være med til at udvikle det høje sportslige niveau vi har haft på vor bane gennem