The final countdown
Karrieren for Ready Cash, der er fransk travsports mest vindende hest gennem tiderne, lakker mod enden. Den gør sin sidste start i Prix de France søndag den 9. februar.
Prix de France, der afvikles over 2120 meter auto, kan blive et forrygende revancheopgør fra søndagens Prix d’Amerique med de tre favoritter Ready Cash, Up and Quick og Maharajah til start.
Og uanset resultatet vil det blive den sidste start i karrieren for Ready Cash, der i Frankrig har samme yndlingsstatus som Maharajah har det i Sverige.
Tre gange tidligere har Ready Cash startet i Prix de France og det er blevet til to sejre og en tredjeplads.
Maharajah har to starter i Prix de France – første gang (i 2011) blev det til en andenplads og i fjor blev han diskvalificeret for galop.
Ready Cash har tjent 4.282.300 Euro og hans rekord er 1.10.3a/2100 m.
Ready Cash har allerede slået sit navn fast som avlshingst og er førende avlshingst med sine to første årgange, der i 2014 er tre og fire år gamle.