Stærk debut af Starlet Beat
Starlet Beat imponerede stort i årets første 2-årsløb på Jydsk Væddeløbsbane i Århus, hvor Gordon Dahls Timberland-hoppe sejrede sikkert.
Special Player var hurtigst afsted da startvognen slap feltet og tog spids i hård kamp med den senere vinder, der efter 500 meter i 13-tempo (1.13,9) blev bakket ned i ryg på den førende.
Kilometeren blev dæmpet til 1.17,5 og ind i sidste sving blev Starlet Beat igen trukket ud til angreb i andet spor.
Special Player var slået ind på opløbet og Starlet Beat tog over med favoritten Sound Of Silence nærmest, men sidstnævnte udgjorde aldrig en reel trussel mod Gordon Dahls hest, der sejrede ganske let i tiden 1.19,1a/1800 meter.
– Jeg tænkte, at hvis jeg kunne Bent (Special Player) et ekstra tryk ud af svinget, så slipper han vel, men det ER jo Bent … Min hest har trænet godt længe; jeg har kørt et arbejde i Skive med 1.17/1000 meter. Ud af sidste sving, tænkte jeg at Birger (Sound Of Silcene) nok skulle ta’ mig på opløbet, men hun var stærk i dag og gik et godt løb, sagde Gordon Dahl.
– Vi har hele tiden at håbet på at det er en hest, som Bent (Viborg Pedersen, ejer) kunne få stor glæde af næste år i hoppeløbene. Hun kommer til at tjene gode penge.