Right On Time S M sikker
Rune Bach Mortensen-trænede Right On Time S M (Gill’s Victory) overlegen for Johnny Jørgensen efter et perfekt løb.
Dagens 4. løb i Århus blev noget “amputeret” efter afbud fra fire heste, og kort efter start rullede tre heste over i galop – bl.a. de meget betroede Os Dalimo og Rex Tinghøj – så løbet blev reduceret til blot fem heste, hvor Remee Torp var toneangivende i front med 1.19,6/500 meter og 1.21,6/1000 meter.
Right On Time S M fik et perfekt løb i andet par udvendig, og ind på opløbet kunne Johnny Jørgensen trække i venstre line, hvorefter favoritten speedede frem til overlegen sejr foran Real Sugar og Remee Torp.
– Det blev et nemt løb, hvor jeg kunne sidde og gemme speeden til opløbet. Den opfører sig mere fornuftigt nu; har tidligere enten været lidt for hidsig eller lidt for hidsig, men nu er det mere den gyldne middelvej. En dejlig hest, som det er en fornøjelse at køre; den har vældig god kapacitet og nogle gode skridt under sig, sagde Johnny Jørgensen, som desværre ikke fik den bedste debut med den århusianske Danmarkshest Rubin Trøjborg, der galoperede kort efter start.
– Det gik jo lige nøjagtig som det ikke skulle. Hun skulle vende bag de andre, men blev forvirret i stedet for at følge de øvrige, så hun komme i gang. Hun virkede også lidt slap i det; var ikke helt så spændstig som i rutineløbet, så jeg mistænker at der er et eller andet galt.