Repay Merci i flot debut
V5-spillet på Lunden blev indledt med sejr til Knud Mønster og Repay Merci (Offshore Dream) efter en ganske overbevisende præstation.
Repay Merci måtte således gå den tunge vej udvendig for næstfavoritten Boa Boko, der var knækket midt på opløbet og så kunne den topafstammede Offshore Dream-søn gå frem til sikker sejr i tiden 1.19,2/2000 meter foran Boa Boko og Go Johnny Gogogo.
En herlig triumf for Knud Mønster og storhesteejer Bjørn Kolsrud, som købte hesten på Derbyauktionen forrige år for 240.000 kroner.
Steen Juul tog sig af 1. løb med talentfulde Roadstergirl Hall (Broadway Hall), der efter lidt tumult i første sving blev forceret til spids og siden sejrede meget sikkert i tiden 1.18,8a/2000 meter foran Princess De Hess og Photo. Den 3-årige hoppe tog dermed sin anden sejr i træk.
“Juulemanden” var også tæt på sejren i det efterfølgende, hvor han længe var toneangivende med High Speed As, der på selve målstregen måtte se sig henvist af One Onion (Return Onion) og Rene Jonassen. Sidstnævnte kørte et perfekt løb med sin hest, der efter ryg på den førende indtil midt i sidste sving, blev trukket ud i andet spor og til slut fik kæmpet sig forbi til karrierens første sejr.