Ready Cash sikker i Prix de Bretagne
Storfavoritten Ready Cash med Franck Nivard indfriede let forventningerne i Prix de Bretagne lørdag erftermiddag, hvor den sejrede kort, men sikkert foran Roxanne Grif.
Med afviklingen af Prix de Bretagne er nedtællingen til Prix d’Amerique for alvor skudt i gang og efter løbet er det bare at konstatere, at Ready Cash (Indy de Vive) fortsat er den helt store favorit.
Tidligere kunne temperamentet volde problemer for Ready Cash, men nu synes træner Thirerrt Duvaldestin at have fået helt styr på dette, og Franck Nivard havde ingen problemer at styre Ready Cash under løbet.
Parret var godt med fra start, men med skiftende førerheste, blev de sat ned midt i feltet.
Qwerty (Quadrophenio), der nu trænes og køres af Jean Michel Bazire, gik frem midt i løbet og førte med nogle længder. Den position holdt den til 150 meter fra mål.
Her gik Roxane Grif (Tenor de Baune) med Eric Raffin fulgt udvendigt af Ready Cash forbi og Ready Cash kunne uden de store problemer sikre sig sejren i med en halv længde foran Roxanne Grif – begge i 1.13.3/2700 m. Der var 60.000 Euro i førstepræmie.
Italienske Lisa America (Varenne), der for første gang blev kørt af Dominik Locqueneux, fandt til slut angrebsplads indvendigt og tog tredjepladsen i 1.13.6 – derefter fulgte Queens Glory (Love You) med Jean Philippe Dubois – også i 1.13.6 – bemærk i øvrigt, at det var tre hopper, der var nærmest Ready Cash.
Rolling d’Heripre (Dahir de Prelong) med Christophe Martens tog femtepladsen, mens Qwerty blev nummer seks – begge i 1.13.7.
Næste B-løb er Prix de Bourbonnais, der køres lørdag den 10. december.