Rambo Flex mod Ulf Thoresens
Gitte Madsen var godt tilfreds med sine to stjerner, Rambo Flex og Picasso Sisa, der hentede gode præmier i søndagens løb på Bjerke.
Rambo Flex var nummer to i 3-årsløbet i rekordtiden 1.13,2a/1609 meter – klart slået af storfavoritten Brad De Veluwe, der sejrede i 12,5 – men var iflg. “Fru Madsen” klart godkendt:
– Jeg havde forventet at Rambo Flex kunne en lille 13-tid og det kom til at passe, men han kom jo igen-igen til at sidde i dødens efter 3-400 meter og er ikke nogen sprintertype. Han holder dog fint ved til slut og går klart godkendt, siger Gitte Madsen.
– Efter løbet blev jeg kontaktet af Jarlsbjergs sportschef, som gerne vil ha’ ham med i Ulf Thoresens Minneløp d. 17. juli. Jeg troede egentlig at man skulle melde hestene som 2-års, men det er tilsyneladende ændret og der er først tilmelding d. 7. juli, så det må jeg hjem og tænke lidt over. Men det er interessant opgave med 600.000 NOK til vinderen og min hest har fordel af de 2100 meter. Ellers gælder det selvfølgelig årgangsløbene herhjemme.
Staldkammeraten Picasso Sisa blev nummer fire i et 4-årsløb i tiden 1.13,8a/2100 meter efter en fin afslutning, men igen var der en helt overlegen vinder i skikkelse af Global Money, der sejrede for Hugo Langeweg, Jr. i 12,3.
– Jeg havde regnet med at Picasso Sisa kunne løbe et sekund hurtigere end på Lunden, men han kom til at sidde nede bagved og banen var ligeså hård, som den motorvej, jeg kører på lige nu, så det var bestemt ikke til hans fordel, siger Gitte Madsen.
– Men han sluttede rigtig fint af med 1.10,5 de sidste 400 meter og holdt farten, så det var meget positivt. Nu må vi hjem og se hvordan han har taget den hårde bane, men ellers er det fremadrettet årgangsløbene i Danmark han bliver matchet mod.