“Lion Mcguire var mit sidste opdræt”
Opdrætterforeningens tidligere formand, Henning Christiansen i Vejerslev, er ikke længere aktiv som opdrætter, men glæder sig selvfølgelig over Lion Mcguire’s Golden Cup-sejr på Lunden.
– Lion Mcguire er faktisk det sidste føl, der er født her på gården, indleder Henning Christiansen.
– Hans mor, Gunnel Quick, havde det så hårdt de sidste par måneder inden folingen, at vi blev enige om i familien at hun ikke skulle bedækkes igen. Det blev så samtidig et definitivt stop som opdrættere.
Mange fine heste er gennem årene kommet til verden på det nordjyske stutteri med Kriteriumsvinderen Ken Mcguire i spidsen. Hesten blev i sin tid solgt på Opdrætterforeningens Åringsauktion til svenske Stall Hans for blot 25.000 kr. Foruden sejren i Dansk Trav Kriterium 1987 var Ken Mcguire bl.a. også nummer tre i Derbyet bag Konsonant og Kevin Kjærsholm.
Henning Christiansen var formand for Opdrætterforeningen to år i midten af 90’erne. I hans formandsperiode indkøbte man bl.a. den tidligere avlschampion Earthquake. Henning blev afløst af Klaus Storm og forlod samtidig bestyrelsen efter eget valg.
– Indimellem savner jeg det da lidt, men jeg følger da stadig med på bl.a. Racing Live og internettet. Der er jo sket mange forandringer siden jeg var mest aktiv, bl.a. er der blevet færre og færre opdrættere, men jeg håber at de nye skatteregler får en positiv indvirkning på væddeløbssporten i Danmark, siger Henning Christiansen.