“Bonde-manden” bliver voksen
I dag bliver JVB-træneren Thomas Bonde – populært kaldet ”Bonde-manden” af indlysende grunde – 50 år .
Thomas Bonde kommer fra Sydhavsøerne og begyndte tidligt at komme på Nykøbing Falster Travbane, hvor der i slutningen af 70-erne og begyndelsen af 80-erne var gang i den med stortrænere som Harald Lund og Arvid Olsen.
Thomas Bonde arbejdede bl.a. sammen med en vis Birger Jørgensen, og efter Birger Jørgensen havde etableret sig som selvstændig træner på Jydsk Væddeløbsbane, sendte han bud efter kammeraten.
Thomas Bonde var i flere år førstemand i Stald Birger Jørgensen og markerede sig gang på gang som en fremragende kusk. Og også som en person med et fantastisk smittende humør og som altid var parat med en frisk bemærkning.
Det måtte jo ende med, at Thomas Bonde selv åbnede stald påJVB, og det skete den 1. maj 1987 – dvs. at der ligger et 25 års træner-jubilæum rundt om hjørnet.
Gennem tiden har Thomas Bonde formet mange gode travere – Novlan King, der vandt 1.1 millioner kroner var vel en af de første – andre har været Facilon med 19 sejre, Romeo Trøjborg 32 sejre og Tough Woman 11 sejre – alene i 1997.
Aktuelt sætter Thoms Bonde i denne sæson især sin lid til den 4-årige Rolf Lynghøj, der vandt to sejre og i alt 126.400 kroner i 2011.
Thomas Bonde har skabt sig et ry som en fremragende kusk, og det er som sådan han hovedsagelig driver sin forretning i dag, for på gården ved Fløjstrup syd for Aarhus står blot fire heste – men der er plads til fire til!
Fødselsdagen holdes i private rammer, men Thomas Bonde har bebudet en større sammenkomst i forbindelse med træner-jubilæet i maj måned.
Travservice.dk ønsker Hjertelig Tillykke med dagen.