Paris: On Track Piraten eller Beckman?
Det kan blive en stor svensk eftermiddag på Vincennes, hvor der ikke blot er svenske favoritter I Prix de Luxembourg, men også iQuintet-løbet!
Normalt er Prix de Luxembourg lørdagens Quintet-løb, men da der kun er 13 anmeldte heste, er løbet blevet fundet for let og i stedet er det Prix du Jura, der er Quintet-løbet – 4. løb.
Det vender vi tilbage til.
Prix de Luxembourg synes at være et to-hestes opgør: 2 On Track Piraten med Jos Verbeeck eller 8 Beckman med Franck Nivard.
Begge heste møder til start i fineste form. On Track Piraten vandt senest Gulddivisonen på Solvalla, hvor den afviste Maharajah og vandt sikkert- i øvrigt efter en løbspause siden slutningen af oktober, hvor den vandt på Jägersro.
Beckman, der jo udviklede sig flot hos Åke Svanstedt, er fortsat den fine udvikling efter at være solgt og gået i træning hos Fabrice Souloy. Fem sejre på stribe kommer den med – senest i 1.11.6a/2100 m – og 2100 m auto er dagens distance. Løbet rekord er 1.10.8 at af Rapide Lebel.
Fra morgenstunden står Beckman til 1.4 i odds, mens On Track Piraten er oppe i 7 gange pengene.
Det holder dog næppe, når svenskerne kommer på plads – 7 gange pengene er et overodds – en forsinket julegave.
Men som sagt – det holder næppe.
Hvem er så bedst af de to?
Ja, jeg tror på On Track Piraten, som har løbet i en højere klasse end Beckman, men omvendt er det første gang On Track Piraten skal prøve kræfter med Vincennes.
En sjov outsider i løbet er hoppen 6 Talicia Belle, der ganske vist har galoperet i sine to seneste starter.
I Quintet-løbet starter bl.a. Kolgjini med 14 Olympic Kronos –pt til 6.5 gange pengene samt 18 Sem Jafet med Johan Untersteiner til 7.9 gange pengene.
Sem Jafet har tidligere vundet på Vincennes, og ser ud til at have en god chance for at løbe med frem igen.
Distancen er 2850 meter.
Du kan spille til løbene i DanToto og få mere inspiration til dit spil på geny.com – klik her