Osbourne klar om en måneds tid
Sejrshesten Osbourne forventes tilbage på væddeløbsbanerne omkring 1. april.
Med 14 sejre og 222.000 kroner i 25 starter har Osbourne været en værdifuld reklamehest for Arvid Olsen, som glæder sig til at få sin stjerne i gang igen.
– Han har trænet fint vinteren igennem, men har fået lidt problemer med en kode formentlig fordi han har trådt forkert. Den er blevet behandlet og det har givet et lille afbræk, men vi må prøve at finde nogle løb til ham om en måneds tid når solen skinner lidt mere, siger Arvid Olsen, som også har en del forventninger til 4-årige Raleigh, der har meget tilfælles med Osbourne. De er således helbrødre (efter Great Challenger-D’Cherie) og ejes begge af Arvids tidligere trænerkollega, Peter Petersen.
– Raleigh har tit problemer med et forknæ, men har til gengæld et fantastisk godt væddeløbshoved, så han skal nok komme igen. Jeg regner også med han er startklar om en måneds tid.