Orali alene på banen
Orali tilbage på toppen som knusende overlegen vinder af Golden Cup/Ruder Konge Pokalen på Lunden.
Pyrus Ringhøj var hurtigst afsted fra start, men slap i første sving til den anden spidshest, Othello Lavec, der efter 500 meter i 23-tempo måtte overlade føringen til næstfavoritten Nonis Lobell.
Sidstnævnte var herefter toneangivende med 1.18/1000 meter med Ozzy Epice i en “blød dødens” og Odin Toft i andet par udvendig. Orali fik et afventende løb i tredje par udvendig.
På bagerste langside blev Odin Toft sendt afsted i tredje spor med Orali i ryg, men midt i sidste sving gik Jeppe Juel ud i fjerde spor med Great Challenger-sønnen, der ind på opløbet bare fløj forbi de øvrige til overlegen sejr foran en fint afsluttende Palio med Nonis Lobell på tredjepladsen – et yderst favoritpræget SuperTrio til odds 19,27.
Orali – der er opdrættet og ejet af Team Juel – tog dermed sin fjerde sæsonsejr og har nu tjent 328.000 kroner i denne sæson.
– Jeg kørte ham med et skarperede bid og en pulleplade, hvilket fungerede rigtig godt. I løbet var han eksemplarisk, men både før og efter løbet var han ilter, så der er stadig noget at arbejde på, sagde Jeppe Juel.
– Men vi på vej i den rigtige retning og det var godt for hesten at få sådan en succesoplevelse. Det har taget hårdt på ham at han har løbet hovedet mod muren, men nu er vi på vej igen og jeg tror han bliver meget bedre næste gang. Næste start er endnu ikke besluttet, men der er bl.a. et 5-årsløb til ham og Open i Frankrig, hvor de står godt inde i løbet, så det er bestemt en mulighed.
V5-resultat:
Afd. | Nr. | Vinder | Odds | Værdi | Udg. | |
1 | 2 | Race Cowboyland | Kenneth Andersen | 5,04 | 106 | 12 |
2 | 3 | St Andrew L B | Kasper K. Andersen | 6,93 | 455 | – |
3 | 11 | Rocky P H | Birger Jørgensen | 3,03 | 712 | – |
4 | 4 | No Hazmats | Nicolaj Andersen | 3,62 | 1353 | 5,8 |
5 | 12 | Orali | Jeppe Juel | 1,54 | 1480 | 3,8 |
![]() | ||||||
Gevinster for 5 afdelinger rigtige. Antal rækker: 347 Gevinst: 1.480 kr |
Det afsluttende amatørløb gav kneben sejr til favoritten, Søren Kolberg-trænede Prelude (Golden Globe) med H.H. Kristoffersen i sulkyen og “Kojak” tog dermed et vigtigt skridt på vejen mod årets amatørchampionat på Lunden. Han er nu førende med syv sejre – en mere end Bjarke Haagensen og Karina Rindom.
Prelude fik dog lov til at kæmpe for sejren, idet svenske Ønas Mozart kom meget tæt på til slut, men forbi kom den aldrig. Tredjepladsen til Lambada.