Optimisme på Stutteri Shadow
Stutteri Shadows ejer, Niels Jørgen Jensen, ser positivt på dansk travsports fremtid og forventer at stutteriets hingste i år bedækker omkring 200 hopper.
I fjor blev næsten 160 hopper bedækket/insemineret i Stutteri Shadows første sæson som hingstestation, og i skrivende stund er der allerede tilmeldt ca. 100 hopper, hvoraf mange allerede ER blevet bedækket/insemineret.
– Jeg synes det går rigtig godt. Vi nærmer os samme antal hopper som på samme tid sidste år, så vi kommer helt sikkert væsentligt højere op end i fjor, siger Niels Jørgen, som har fire hingste opstaldet på stutteriet – The Liquidator, Leonardo Grif, Cosmic S J og Hamble Crown – og desuden tilbyder frost- og transportsæd fra en række internationale tophingste med Dream Vacation, Pine Chip og Lindy Lane i spidsen.
– Vi havde også for første gang mulighed for at tilbyde frostsæd fra Andover Hall – “havde” fordi de ti portioner, vi var blevet tildelt, blev udsolgt i løbet af kort tid. De blev solgt efter først til mølle-princippet, og det var desværre ikke muligt at fremskaffe flere portioner, så vi har i stedet skrevet nogle hoppeejere på venteliste til næste år, hvor vi forhåbentlig kan få et større antal portioner. Blandt de ti hoppeejere er der to svenskere, men ellers er det danske opdrættere, og jeg synes det er meget positivt, at der trods alt findes nogen, som er interesseret i at satse lidt. Andover Hall koster trods alt ca. 50.000 kr ($ 1.000 + $ 9.000).
– Der er således forbedækning/bookningsafgift på Andover Hall, men ellers kører vi UDEN forbedækning på alle øvrige hingste for at hjælpe opdrætterne som meget som muligt.
Outstanding Shadow sejrede sidste år i Grand Circle 4-års Championat
på NKI Racing Arena Aalborg foran Derbyvinderen Okay Bee
Opdrætter siden ’82
Det er efterhånden 35 år siden at Niels J. Jensen købte sin første travhest for sine konfirmationspenge, og han har opdrættet travheste i næsten 30 år – de første år sammen med sin nu afdøde far, men senere overtog han selv stutterivirksomheden, der startede i 1982 med I.C. Tvede Memorial-vinderen Julius H.
I starten fik hestene navne efter bl.a. aktuelle personer og pophits. En af disse var Moonlight Shadow, der var opkaldt efter Mike Oldfields klassiker, og hun blev den første hest med efternavnet Shadow. Det var dog først fra og med R-årgangen (1989) at alle Niels J. Jensens føl fik samme efternavn. I den første årgang finder man bl.a. sejrshesten Rising Shadow.
Det store gennembrud som opdrætter kom med Turner Shadow, der sejrede i både Opdrætnings Hoppeløb og Dansk Hoppe Derby. Året efter blev Why Shadow nummer to i Derbyet – bag Wee Hjordal – og i 1998 gik Bell Shadow så helt til tops i Dansk Trav Derby.
Shadow-hestene har også været med helt fremme i de to seneste Derbies. I 2009 blev Nero Shadow nummer tre og sidste år var Outstanding Shadow nummer fire.
I P-årgangen er Pearl Shadow, Pegasus Shadow og Pioneer Shadow forstsat meldt i Derbysammenhæng, men der er selvfølgelig mange andre fine heste med det traditionsrige efternavn, som uge efter uge gør sig flot bemærket i både ind- og udland.
Ambitiøst staldbyggeri
Niels J. Jensen er en driftig forretningsmand, der tror på det han giver sig i kast med; hvad enten det er udlejningsejendomme, sommerhusbyggeri eller opdræt af travheste.
Senest har han opført en stald med plads til 33 heste med tilhørende kontorfaciliteter. Dermed er der nu plads til op mod 90 heste på det nordjyske stutteri.
– Mange tror at jeg har bygget stalden for forsikringspengene efter den staldbygning, der blev rasseret af en stor brand d. 7. maj i fjor, men den nye stald var allerede planlagt og bestilt inden branden, siger Niels Jørgen.
– Branden blev startet af nogle håndværkere, som gik og svejsede inde i stalden. Det blæste meget den dag og en gnist fik fat i nogle halmballer. Heldigvis skete der kun materiel skade, men det var en forfærdelig oplevelse.
– Jeg besluttede at bygge den nye stald fordi jeg virkelig TROR på dansk travsport i fremtiden. Interessen for heste vil altid være der, og jeg er overbevist om, at den nye skattelov vil give noget opsving. Jeg har ikke sat mig så meget ind i det endnu, men det betyder jo bl.a. at man som momsregistreret – hvad mange opdrættere er – nu kan fradrage udgifterne til hestehold, og det må alt andet lige have en positiv indvirkning på det hele.
Niels J. Jensen vil ikke oplyse de økonomiske detaljer omkring Stutteri Shadow – “Men bare det løber rundt, så er jeg glad og tilfreds, for jeg arbejder med noget jeg kan li’. Så må Anette (som er sygeplejerske) sørge for at tjene til vores daglige fornødenheder”.
Den nye stald blev officielt indviet ved Åbent Hus-arrangementet d. 16. april.
22 følhopper
Anette og Niels J. Jensen har pt. 22 følhopper på Stutteri Shadow, og dags dato er der født 15 føl på stutteriet – incl. de hopper, der er opstaldet for andre opdrættere.
– Jeg venter mig især meget af Let’s Go Flamingos hoppeføl e. Credit Winner. Hun er kulsort og et rigtigt glansbillede, siger Niels Jørgen, som for nylig har investeret i en ny følhoppe, Ocarina F H.
– Hun er dog i første omgang sendt i træning hos Flemming Jensen for at se om vi kan få hende til at løbe væddeløb igen, så det er ikke sikkert at hun bliver bedækket i år.
Foruden de mange følhopper og føl, tæller stutteriet også seks 1-åringer (T-årgangen), der alle er anmeldt DTCs Derbyauktion lørdag d. 27. august. Hvem der kommer med bliver offentliggjort i næste uge.
Niels J. Jensen er dog ikke alene om den daglige drift af Stutteri Shadow. Han har således et tæt samarbejde med den kendte opdrætter Jens Peter Hansen, som står for bedækning og inseminering af følhopper i samarbejde med dyrlæge Hans Chr. Sørensen, som fra og med denne sæson er fast tilknyttet stutteriet to gange om ugen.
– H.C. kommer to dage om ugen, mens en anden dyrlæge kommer de øvrige dage. Følhopperne bliver så scannet hver morgen ved 8-tiden, og hvis de er klar til bedækning, bliver de enten bedækket med det samme ved en af de hingste vi har opstaldet, eller også sender jeg en mail til Broline Stutteri i Sverige omkring hvilken transportsæd vi skal bruge. Den kommer så dagen efter med TNT. Der er nok at se til i øjeblikket, hvor vi typisk har omkring 15 hopper til bedækning hver dag, siger Niels J. Jensen.
– Jens P. Hansen (opdrætter af bl.a. Derbyvinderen Esterel Sunset og Copenhagen Cup-vinderen Hairos) tilbyder vejledning i valg af hingst – enten ved telefonisk henvendelse på tlf. 2714 1744 eller ved at sende en forespørgsel på mail til shadow@mail.dk. Vi sørger for at videregive spørgsmål og vender naturligvis tilbage med svar.
Læs om Stutteri Shadow på www.stutteri-shadow.dk