Open har X-faktor
Mens det meste af Danmark sad og og skulle finde ud af, hvem af de tre finaledeltager i DRs amatørkonkurrence havde X-faktor, demonstrede Open med med Jeppe Juel i Aaalborg, at det har den i rigt mål.
Vel var konkurrencen til at overse, men Open (Sugarcane Hanover) vandt på klassehestens vis.
Fra en position bagest i feltet satte Jeppe Juel angrebet ind med 700 meter tilbage og i løbet af 250 meter var parret i spids. Let sejr i 1.15.2/2140 m.
Og dermed var et favoritpræget V5-spil en realitet – gevinst 746 kroner.
En anden vinderhest har en mulig X-faktor, nemlig Ronaldo Blåbjerg (CR Commando), som Birger Jørgensen vandt 4. afdeling med.
I fjor vandt Ronaldo Blåbjerg Kriterium Consolation – kan den tage skridtet op i den åbne klasse i år?
I hvert fald lover aftenens præstation godt for fortsættelsen.
Ronaldo Blåbjerg gik en stærk sidste 600 meter og sejrede foran en tapper Papaya (Gilss Victory) med Anders Pedersen.
Birger Jørgensen vandt også med Henrik Lund-trænede Poker Korsdal (ENS Snapshot), der tidligt var i spids og klarede at holde hele vejen, selvom Piano Dilli (Royal Prestige) kom tæt på til slut.
Udover Birger Jørgensen vandt Jeppe Juel og Bo Westergaard også to sejre.
Jeppe Juel vandt udover sejren med Open også 2. løb med Rosinante VP ( Vic Torre), mens Bo Westergaard sejrede med den spændende debutant Sinus Vang (Lindy Lane) – en helbroder til derbykandidaten Rasser Vang, samt med norske Unkas Titan (Orlando Vici), der sejrede meget sikkert.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Foto: Ole Hindby