Ny Takter-sejr i Yonkers Trot
For tredje år i i træk kunne Jimmy Takter gå til vindercircklen efter afviklingen af det klassiske Yonkers Trot på Yonkers Raceway i New York.
Ikke uventet vandt Leader of The Gang (Muscles Yankee) med David Miller løbet – det gjorde parret efter føring fra start til mål . Vindertiden 1.12.9 – førstepræmie $222.737.
På andenpladsen fulgte Del Cielo (Broadway Hall), mens Evil Urges (Cash Hall) blev nummer tre.
Med førstepræmien har Leader Of The Gang nu tjent $609.509 og har dermed vist sig at være en god investering for de $170.000, den kostede som åring.
Det var Muscles Yankee-sønnens første sejr i fem starter i år – og som den gjorde i forrige start var den forsynet med hobbles, som tilsyneladende har stabiliseret den.
En der ikke har haft problemer med gangarten er hoppen Jessy (Credit Winner), der vandt The Hudson Trot med en førstepræmie på $118.857 med Tim Tetrick i sulyen. Vindertiden 1.12.5
Det var Jessy’s 17 sejr i 18 starter!!
Det facit overgås imidlertid af en anden hoppe fra Jimmy Takter-stalden, nemlig paceren See You at Peelers – den vandt i nat sit 19. sejr i ligeså mange starter.