Ny sejr til Silver Light
Den talentfulde 3-åring Silver Light, der ejes af Kolin Stable og Hevia I/S vandt fredag sin fjerde sejr i 2012 – det skete på Halmstad Travet, hvor Finn Sørensens Nelly Chap også kom på vinderpladsen.
Silver Light, der trænes af Kaj Jensen, havde Thomas Uhrberg i sulkyen og var til start i et rent 3-årsløb med en førstepræmie på 25.000 SEK.
Silver Light (CR Commando – Frk Supergill) indledte med en stor startgalop, men kom flot tilbage og sejrede efter behag i 1.17.4/2140 m. Det var dens fjerde sejr i 12 starter og det er blevet til små 65.000 kroner i præmier.
En spændende hest til årgangens storløb i 2013.
Den sjællandske amatør Finn Sørensen flyttede for nogle år siden til Sverige, men er nu tilbage i Danmark igen. Han kan dog fortsat godt lide at starte sine heste i det svenske, og sendte den 7-årige hoppe, Nelly Chap (Mastery – Vienna Garbo) til start med Stefan Söderkvist i sulkyen.
I et speedopgør sejrede Nelly Chap i 1.16.4a/2640 m og tjente 25.000 SEK.
Nelly Chap kom af forskellige årsager først til start som 6-åring, men har gjort det pænt og efter fredagens sejr har den vundet små 200.000 svenske – med ret til flere.