Ny fransk rekord
Fransk travsports største løb for 2-årige hopper, Prix Une de Mai blev lørdag eftermiddag vundet af outsideren Billie de Montfort med Eric Raffin i ny løbsrekord 1.13.7/2175 m – hvad der også er ny fransk 2 års hoppe rekord.
Det var favoritten Brindille de Mai (Repeat Love) med Franck Anne, der i spids sørgede for rekordtempoet undervejs, og den fik efter de første 700 meter næstfavoritten, Be My Girl (Love You) med Jos Verbeeck op udvendigt for sig
Ind i opløbet havde Brindille de Mai udspillet sin rolle, og Be my Girl så ud til at skulle fortsætte sin sejrsrække og vinde sin sjette sejr i træk, da Billie de Montfort dukkede op og nåede forbi til sejr i 1.13.7/2175 m – en forbedring af Anastasia Fellas rekord fra i fjor, der lød på 1.13.8 – sat i samme løb. Be My Girl noteredes for 1.13.8, mens Brindille de Mai sluttede på en sjetteplads i 1.14.3.
Billie de Montfort der hidtil havde løbet i blødere selskab, tog nu sin femte sejr i træk.
Hun har Jasmin de Flore som fader – den kender vi også som fader til tophoppen Save the Quick.
Sebastian Guarato træner den nye franske unghestestjerne, der fik 54.000 Euro for sejren.
Apropos Save the Quick, så var de store hoppe til start i monteløbet Prix Jules Lemonnie, og her sejrede hun i 1.11.5/2175 meter – præmie 54.000 Euro.
Kursen er nu sat mod verdens største monteløb, Prix de Cornulier om 750.000 Euro.