Nougat Ås reddede den danske ære
På papiret var det et stærkt hold Danmark stillede med til lørdagens V75-løb på Åby Travet, men kun Aalborghesten Nougat Ås kom på vinderpladsen.
Nougat Ås (Striking Sahbra) trænes af nystartede Peter Jensen, der har fået en forrygende start på sin karriere – ikke mange trænere kan bryste sig af at have trænet en vinder i den svenske V75-løb og så endda i Sølvdivisionen.
Nougat Ås, der i fjor vandt Harper Hanovers Lopp har igen kursen indstillet mod dette traditionsrige stayerløb.
Foto Kanal 75
Johnny Takter kørte dengang, og han sad også i sulkyen lørdag eftermiddag, hvor Nougat Ås kunne vinde sikkert i 1.13.8a/2140 m foran en god afsluttende Jaguar Broline med Flemming Jensen, der fik noteret samme tid, men som aldrig blev nogen trussel for Nougat Ås.
Nougat Ås var endda ikke som bedst i dag.
– Han hængte meget på den venstre tømme, så det var stærkt af ham, at kunne vinde i dag, sagde Johnny Takter efter sejren.
Mere dansk på tredjepladsen med Nesmil Hanover med Thomas Uhrberg i 1.14.0.
I Gulddivisonen var der ikke færre end fire dansktrænede heste til start.
Løbet blev et taktisk opgør, hvor der blev åbnet stærkt fra start – 1.08/500 m – pullet kraftigt op til 1.14.8/1000 m og så blev der kørt igen.
Montgomery Hill med Johnny Takter var med i det hårde udgangstempo fra spor 1, hvor Baht Launcher med Bjærn Goop klarede at tage spids fra spor fem for siden at slippe til Montgomery Hill.
Efter 600 meters kørsel kom Noras Bean med Stefan Søderkvist frem i dødens og Politiken med Moren Friis var perfekt placeret i ryg på denne.
Indvendigt var Neo Holmsminde med Thomas Uhberg godt med, mens O’Grady med Flemming Jensen sluttede feltet.
Med 500 meter tilbage blev farten skruet op.
Foto Kanal 75
Montgomery Hill stred tappert ind i opløbet, men Noras Bean (Super Arnie) var stærkest og gik frem til sejr i 1.12.8a/1640 m, mens Baht Launcher dykkede ned i Open Streatch og frem til andenplads i 1.13.0.
Montgomery Hill holdt akkurat tredjepladsen foran Politiken, der nok burde have afsluttet bedre med det løb den fik – begge i 1.13.2.
Neo Holmsminde nummer fem i 1.14.0, mens O’Grady var uplaceret i 1.13.7.
Det var ikke Flemming Jensens dag på Åby Travet.
Han var storfavorit med H R Arn i V75-1, men den galoperede i opløbssvinget og så ikke ud til at have vinderchance på det tidspunkt og desuden blev han uplaceret med Huge Star i sidste V75-afdeling og uden for V75 uplaceret med Ostron.
Uden for V75-spillet kunne danske trænere med base på Åby Travet gøre op om sejren i 4.løb.
Per Berg Thomsen leverede dagens overraskelse, da han vandt med den 9-årige Rocky Borre (Malabar Curcle Ås) til 71 gange pengee foran Bo Falsig med Power MM til 10 gange pengene.
Med en tredjehest til 117 gange pengene så gav Trio-spillet odds 13.344!!!