Nicoy tog fjerde sejr i træk
Nicoy tog sin fjerde sejr i træk på Bornholms Brand Park for amatørkusken Stefan Lind-Holm, efter spidskørsel hele vejen. Hattrick for Lague Bork. Marco Beyer afsluttede bedst.
V5 blev indledt med sejr til Fullt Øs (Easy Lover), der efter 200 meters kørsel kunne gå til spids for sin kusk Niels Kristian Hansen. Parret fik dog ikke lov til at sidde stille længe, før Nimbus G kom gennem tredje spor og ville have spidsen. Niels Kristian Hansen var fast besluttet på at sidde i spids, og gav ikke efter for presset.
Ud gennem sidste sving havde Notre Dame fundet frem på ydersiden af Fullt Øs og lignede en, der kunne true den førende om sejren. Dette var ikke tilfældet da Fullt Øs let trak fra ind på det lige og tog en sikker sejr i tiden 1.21,2/a2160
I det efterfølgende løb var der ingen tvivl om at Martin Sjøholm Jensen ville køre spids, da han sendte Naomi S H (Vic Torre) fra start. Her afviklede de roligt den først kilometer efter tiden 1.24,0.
Op imod sidste omgang kom Osiris Steensgård gennem tredje spor, men blev klart afvist da Naomi S H satte farten op og trak væk ud på sidste langside for siden at vinde en kneben sejr i tiden 1.21,3a/2160 meter.
Efter en lille spidskamp kunne Kenobi Garbo gå til føring i dagens 5. løb. Denne fik ikke lov at sætte sig for meget til ro før der kom angreb fra Hoppeditz, der blev henvist til et løb i dødens.
Ud på sidste omgang blev Kenobi Garbo igen udsat for pres, denne gang af K G B, som også blev afvist.
En tappert kæmpende Kenobi Garbo holdte sig hjem til en andenplads, men kunne ikke forsvare sig imod en godt afsluttende Marco Beyer (Catch As Catch Can) der sejrede i tiden 1.20,3a/2160 meter.
Marco Beyer
I 6. løb var der stor respekt for løbets favorit Nicoy (Frisky Frazer), der satte sig i spids kort efter start. Kun New Plet var oppe at hilse på den førende inden for den første omgang, men blev afvist.
Det var først ud på sidste langside at angrebet kom fra Lineker gennem tredje spor. Ind på opløbet lå Nicoy, New Plet og Lineker side om side, men Stefan Lind-Holm så sejrssikker ud bag ved Nicoy, der også trak fra til sejr i tiden 1.21,9a/2160 meter.
V5-finalen gav sejr til Lague Bork (Why Not) der gik til spids ind imod første sving, og Frank Mikkelsen understregede at han ville køre i spids da han afviste angrebet fra Alive And Teasing. Med halvanden omgang kørt kom Carbon Black nede fra bag feltet, og satte sig uden på den førende.
Ud på sidste omgang pressede Carbon Black på Lague Bork, men blev afvist og Lague Bork med kræfter i behold sejrede i tiden 1.20,1a/2160 meter.
V5-resultat:
Afd. | Nr. | Vinder | Odds | Værdi | Udg. | |
1 | 4 | Fullt Øs | Niels Kristian Hanse | 3,17 | 143 | – |
2 | 4 | Naomi S H | Martin Sjøholm Jense | 7,05 | 884 | – |
3 | 6 | Marco Beyer | Søren K. Jensen | 40,22 | 13093 | – |
4 | 3 | Nicoy | Stefan Lind-Holm | 2,07 | 13093 | – |
5 | 3 | Lague Bork | Frank Mikkelsen | 2,70 | 11,12 | |
![]() |
||||||
Gevinster for 5 afdelinger rigtige. Antal rækker: 2 Gevinst: 32.733 kr |