Mathilde Trøjborg fra dødens
Mathilde Trøjborg som ventet bedst i hurtigløbet i Århus trods et løb udvendig for Inzaghi det meste af rejsen. Birger Jørgensen sikrede sig årets trænerchampionat.
Fra startspor 1 kunne Mathilde Trøjborg ikke være med da startvognen, hvor Jeppe Juel kørte til spids med Inzaghi efter kort duel med staldkammeraten I Pitstop, men kort efter start gik Flemming Jensen ud i andet spor og satsede fremad med storfavoritten.
Jeppe Juel ville imidlertid ikke afgive føringen og derfor måtte Mathilde Trøjborg gå de sidste ca. 1700 meter i dødens, men hun var alligevel stærkest til slut og gik på de sidste meter forbi til sikker sejr i tiden 1.14,8a/1800 meter. Tredjepladsen gik til I Pitstop.
Okay Bee kom efter en rolig indledning frem til andet par udvendig med 800 meter tilbage, men galoperede midt i sidste sving. Sidste års Derbyvinder kom dog i trav igen og tog fjerdepladsen foran Askø Bond.
Nu gælder det Solvalla
Næste opgave for Mathilde Trøjborg bliver Stoeliten 2. juledag på Solvalla, der er vært for årets sidste V75-finaler i Sverige, bl.a. med deltagelse af Local Conch i Gulddivisionsfinalen.
– Mathilde Trøjborg har gået med sko de sidste seks uger, men jeg syntes banen var så tilpas fin, så der var ingen grund til at køre med sko i dag. Jeg lavede den kuskefejl sidst, at jeg kørte for stærkt fra start, så derfor ville jeg tilbage i den gamle “rulle” og vidste så godt at jeg siden ville få dødens. Vi kørte lidt for at komme op i tempo, men på langsiden tog vi lidt op for at give dem et pust, men jeg tror Jeppe har kørt Inzaghi så mange gange, at han godt ved hvornår der ikke er mere på tanken, sagde Flemming Jensen.
– Vi havde egentlig planer om at starte hende i Stoeliten i går, men følte ikke træningen var helt i orden og desuden tog vi nogle blodprøver, der heller ikke var helt optimale. Derfor valgte vi stedet denne opgave som passende til at bygge videre på og derfor starter vi på Solvalla 2. juledag.
Birger Jørgensen tilbage på tronen
I fjor måtte Birger Jørgensen afgive trænerchampionatstitlen på JVB til Knud Mønster efter 18 championater på stribe, men i år vender den tidligere verdensmester tilbage på “tronen”. Det kan slås fast med syvtommersøm efter årets tredjesidste løbsdag, hvor Birger snuppede to sejre.
Først sejr kom som ventet med Henrik Lund-trænede Olympic Game (Great Challenger) efter føring fra start til mål. Efter 1.21,2/1000 meter blev sejren sikker i tiden 1.20,0/2320 meter foran en fint afsluttende Passion Flame med Prosit Brassebjerg på tredjepladsen.
I det efterfølgende løb var Birger Jørgensen på pletten med Steen Juul-trænede Paw K (S J’s Photo), der efter en rolig indledning kom frem som første hest i andet spor med en omgang tilbage. Foran dirigerede Knud Mønster løbet bag Obtain B (1.14,2/500 meter og 1.17/1000 meter).
Med ca. 500 meter igen blev New King skiftet til dødens og gav dermed andet par udvendig til Paw K, der ind på opløbet kunne gå frem til sikker sejr i tiden 1.16,6a/1800 meter foran fin ligeledes fint afsluttende Ofelia B med New King på tredjepladsen.
Birger Jørgensen har nu 24 sejre på JVB i år mod Steen Juuls 21, men det er nok tvivlsomt hvor meget “Juulemanden” prioriterer championatskampen med to løbsdage tilbage. Rene Kjær – som i lighed med Steen Juul heller ikke var til start i dag – er nummer tre med 18 sejre.
Newton overlegen
Efter et par fine præstationer på hhv. JVB og Jägersro fik Newton (In Love With You) og Anders Nielsen en fortjent sejr efter offensiv styring.
Billund-træneren kørte til spids ud af første sving og herefter var der reelt kun én hest på banen. Ind i sidste sving fik Newton et par længders forspring og holdt farten til overlegen sejr i tiden 1.18,0a/2300 meter foran Luque Baun og N S Hyrdehøj.
Ozzy Osbourne trods opløbsgalop
Ozzy Osbourne (Ride The Night) – der trænes af Aalborg-amatøren Søren Aaen – sørgede for at V65-gevinsten blev mere end firedoblet til 2.523 kroner, da den svenskfødte heste vandt 6. og sidste afdeling for Morten Friis.
Det var dog tæt på at gå galt for Ozzy Osbourne, der tog et par galoptrin da Morten Friis gik et spor ud ind på opløbet, men hesten var hurtigt i trav igen og kunne på en rigtig fin afslutning gå forbi Molar kort før mål til kneben sejr.
Luka Reerstrup var toneangivende fra start, men måtte ud på sidste omgang slippe til Kejser, der også var førende ind på opløbet. Kræfterne var imidlertid ved at være brugt op og Molar lignede vinderen, men på sidste meter fik Ozzy Osbourne altså kæmpet sig forbi til årets fjerde sejr. En herlig triumf for Søren Aaen, som selv sluttede i det slagne felt med La Puff M H.
– Lige da vi retter op tager han et par galoptring; der var rigtig høj fart på og han troede måske det skulle gå lidt stærkere end det var nødvendigt. Jeg var godt klar over, at jeg ikke skulle trække ham ud i banen, da han er lynhurtig til at finde benene til trav igen og jeg kunne godt se, at det var før 100 metermærket. Jeg har nogle rigtig gode venner fra Aalborg – derfor har jeg fået lov til at prøve ham, sagde Morten Friis efter årets 13. sejr i Århus.
V65-resultat:
Afd. | Nr. | Vinder | Odds | Værdi | Udg. | |
1 | 2 | Rosanne Gilbak | Casper Jensen | 6,74 | 254 | 10 |
2 | 4 | Olympic Game | Birger Jørgensen | 1,98 | 313 | 1 |
3 | 5 | Paw K | Birger Jørgensen | 2,15 | 345 | – |
4 | 4 | Newton | Anders Nielsen | 3,58 | 498 | – |
5 | 1 | Mathilde Trøjborg | Flemming Jensen | 1,29 | 513 | – |
6 | 9 | Ozzy Osbourne | Morten Friis | 12,52 | 1 | |
![]() | ||||||
Gevinster for 6 afdelinger rigtige. Gevinst: 2.523 kr | ||||||
Gevinster for 5 afdelinger rigtige. Gevinst: 31 kr |
Casper øgede
V65-spillet blev indledt med sejr til Casper Jensen bag Kaj Jensen-trænede Rosanne Gilbak (Great Challenger), der overtog føringen fra Power Rosenlund efter 700 meter og siden sejrede forholdsvis sikkert foran Rockmama og Jolie Tøll. Sidstnævnte holdt fint hjem fra dødens og er et stort OBS værd næste gang med løb i kroppen efter 14 måneders pause. Casper Jensen er nu noteret for fem sejre på hjemmebanen i år – to mere end Kenneth Andersen på andenpladsen, men sidstnævnte har dog flest andenpladser.
Jørn Nørlem bombede
Aalborg-amatøren Jørn Nørlem tog sig af eftermiddagens 1. løb med Perry Wee (Buvetier d’Aunou), der efter en langsom indledning blev sendt afsted i tredje spor på bagerste langside med ca. 600 meter igen.
Nørlem fik ryg på Rico Pape rundt sidste sving, og ind på opløbet kom Perry Wee flyvende i fjerde spor for på de sidste meter at gå forbi den førende Star Life Waltz til kneben sejr i tiden 1.19,6a/1800 meter.
2-årsløbet fik en sikker vinder i Susan Christensen-trænede Supersonic Butcher med Jeppe Juel i sulkyen. Taktikken var føring fra start til mål og Mastery-sønnen tog sin anden sejr i træk i tiden 1.22,0a/2300 meter foran Shakira og Succes Winning, der galoperede kort efter start.
Supersonic Butcher