Maharajah og Chocolatier i top
Maharajahs staldpige, Lisa Skogh får overrakt erindringspræmie efter kåringen. Foto Kanal 75
Svenskerne havde gemt de bedste til sidst – i hvert fald blev der uddelt de højeste point tal over de tre dage den svenske hingstekåring på Axevalla har strakt sig over
89 points blev ugens topscorer, og det opnåede såvel svenskernes kæledægge Maharajah som amerikanske-fødte Chocolatier.
De er dermed indplaceret i gruppen – meget høj avlsværdi.
Det er der dog sikkert nogle amerikanere, der vil undre sig over bedømmelesen af Chocolatier, for i USA var den dømt ude.
Det var i øvrigt Lindy’s Crown også på sin tid og den blev championhingst flere år i træk i Sverige, så ingen regel uden undtagelse
Bedømmelserne er subjektive, men når engang hele kåringsbeskrivelsen foreligger af de enkelte hingste, så er det nyttigt at kunne se oplysningerne om hingstens højde og drrøjde samt veterinære bemærkninger.
Onsdagens kåringsresultat blev følgende:
Maharajah (89), Chocolatier (89), Marshland (83), Beanie M.M. (82), Kadett C.D. (78), Deuxieme Picsous (74) og G.H.Nemo (71).